Георги Свиленски: Кирил Петков дойде и ни каза – „оттеглете закона и ще ви дам кодовете за машините“. Два дни казвам на колегите, че ще кажа защо БСП иска този закон и защо няма да го оттегли. Защото откраднахте изборите, уважаеми колеги, нападна ПП Георги Свиленски.
„Ако продължавате, утре ще ви кажа и други работи.
Внимавайте какво говорите, внимавайте какво правите с БСП! Защото това, че стоим и мълчим, не значи, че не можем да говорим, предупреди Свиленски
Депутатът от БСП Георги Свиленски хвърли голяма бомба от трибуната на Народното събрание. Той обвини Кирил Петков в опит за задкулисна договорка. Това се случи по време на дебатите за промените в Изборния кодекс, който се разглежда на второ четене.
„Два дни казвам на колегите, че ще кажа защо БСП
иска този закон и защо няма да го оттегли. Защото откраднахте изборите, уважаеми колеги. Ето затова БСП няма да оттегли закона. Защото вашият съпредседател и бивш премиер ето там, отпред, дойде и каза: „Оттеглете закона и ще ви дам кодовете. Кой е той, че ще държи кодовете на машините?“, попита той, сочейки Петков.
„Ето затова от една седмица ви предупреждавам, че ще ви кажа защо го правим. Ако продължавате, утре ще ви кажа и други работи. Внимавайте какво говорите, внимавайте какво правите с БСП! Защото това, че стоим и мълчим, не значи, че не можем да говорим“, предупреди той, размахвайки пръст.
„Сега казах само първото изречение. Утре очаквайте второто, в сряда и четвъртък довършека. От вашата парламентарна група ще останете 15 човека, запомнете какво съм казал“, обърна се Свиленски към „Продължаваме промяната“.
„Г-жа Йорданова, затова БСП държи на закона.
Не заради вашите аргументи. Сигурно сте прави в това, което говорите. Понеже изборите бяха откраднати, понеже кодовете се държаха от един председател и в един премиер, ние това няма да го позволим. Българите ще гласуват с хартия, членовете на секционните избирателни комисии ще броят и никой няма да има право да държи кодовете в тази държава повече“, завърши той, обръщайки се към Надежда Йорданова от „Демократична България“.
Реакция от страна на ПП дойде от Искрен Митев:
„Не ни е страх от твърденията на г-н Свиленски. Ако се страхуват от кода, защо предлагат смесено гласуване?“.
Искрен Митев призова председателстващият Росен Желязков да извика в залата Георги Свиленски, който всъщност беше на мястото си, да каже каквото има даже, защото от ПП не ги е страх от разкритията на ПП.
„В тази сграда няма изповедалня“,
заяви Росен Желязков в отговор на призивите на Митев.
Вече няколко часа депутатите гледат хартиената бюлетина, помислиха и за феновете на футбола. След като бе изчетен доклада с предложенията за промени в Изборния кодекс, започна и обсъждането по същество на измененията.
Вчера, след няколко часа скандали, депутатите успяха само да приемат заглавието на законопроекта. Така днес всички предложения ще трябва да се разглеждат по същество.
Преди това парламентът реши,
че няма да пречи на футболните фенове да гледат световното. Народното събрание няма да излъчва пряко по БНТ заседанията си до края на световното първенство по футбол. Те ще се предават по втори канал на БНТ и по БНР. Това решиха депутатите със 172 гласа „за“, 23 „против“ и 1 „въздържал се“.
Решението се взе по молба на шефа на БНТ
Емил Кошлуков, отправено по време на заседанието на Председателския съвет вчера, за да може БНТ да продължи да излъчва пряко футболните дербита.
Все пак да удовлетворим запалянковците,
обясни председателстващият заседанието Йордан Цонев. Така прякото предаване на дискусията по Изборния кодекс ще е по БНТ 2.
От „Продължаваме промяната“ отново пробваха да забавят
обсъждането с процедурни хватки, но този път те бяха пресечени от председателстващия Росен Желязков.
След това на трибуната се качи шефът на правната комисия Радомир Чолаков, който преди да започне да чете доклада, призова колегите си да се помолят на Свети Климент Охридски, чиито празник е днес, да им помогне. И изрази надежда да успее да прочете малко
повече от заглавието на закона, както бе вчера.
След това Чолаков успя да изчете част от текстовете, за да започне дебатът по тях.
В момента спорът е дали дискусията да е поотделно за всеки параграф. Това би определило отделно време за всяка група по всеки параграф, а пленарната зала дискутира още само първия.
По искане на „Възраждане“ председателстващият заседанието Йордан Цонев даде 15 минути почивка.
След това депутатите удължиха работното си време
до приключване на дебата по 16-те параграфа от доклада на комисията по правни въпроси за второто четене на промените в Изборния кодекс. Предложението направи Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС.
Тя го мотивира със заявените над 50 изказвания по докладваните параграфи. Решението бе взето със 119 гласа „за“, 82 „против“ и без въздържали се.
Преди това в процедури по начина на водене
депутати от „Продължаваме Промяната“ поискаха проверка на кворума. В зала се регистрираха 200 народни представители. Председателстващият заседанието Йордан Цонев призова колегите си да поглеждат към времето, защото записалите се за изказвания са 50-60.
Ако няма законова пречка и след като вече е минало и преброяването, на следващите парламентарни избори императивно
трябва да има район „Чужбина“ и ЦИК трябва
да са готови за въвеждането му. Това каза Асен Василев от „Продължаваме промяната“ по време на дебатите по второто четене на Изборния кодекс, които продължават в парламента и в този час.
Район „Чужбина“ бе приет преди близо 2 г. и трябваше ЦИК да приеме методика как да бъде приложен и щеше да е добре да чуем от тях докъде са в този процес и има ли законодателна пречка, обясни Василев.
Дебатът за район „Чужбина“ и готовността на
ЦИК няма да започне, докато ние не определим как ще преброяват живеещите в чужбина, по каква методика ще се изчисляват гласовете, отвърна му Десислава Атанасова от ГЕРБ. Тя обясни, че групата им ще оттегли спорните си предложения, но тъй като процедурата не позволявала това, просто нямало да ги подкрепят при вота в пленарната зала. Така ГЕРБ няма да подкрепи предложението си за район „Чужбина“.
Дебатът за наличието на такъв район обаче
трябва са продължи и сме готови той да е обект на кръгли маси и дискусии, защото извън България живеят над 1 милион български граждани, категорична бе Атанасова. Тя обаче постави три въпроса, които трябва да се обсъдят. Първо, как ще се изготвят избирателните списъци за този район, ще има ли активна регистрация, особено ако нямат регистрация по постоянен адрес в чуждата страна. Второ, колко мандата ще има този район – трябва да се знае откъде в територията на страната ще се отнемат мандати, за да се запълнят тези в новия район. Трето,
какви кандидатски листи и на какъв принцип
ще излъчват желаещите да гласуват в район „Чужбина“ – каква ще бъде пропорцията, след като има страни с много българи и други с малко. Всички тези въпроси досега не са получили отговори, обясни Атанасова защо е предложила отпадане на този текст, който бил „мъртъв по своя смисъл“ и още не е създаден, а и никой не прави изчисления или методика, която депутатите да обсъдят.
Това няма нищо общо с възможността на
българските граждани да гласуват в чужбина, категорична бе Атанасова. Това те правели чрез попълване на заявления. ГЕРБ се отказа от идеята си да увеличи броя на заявленията от 40 на 100. Атанасова цитира статистики, според които се подават 40 заявления, осигурява се ресурс и хора за разкриването на такива секции, а накрая се оказва, че гласуват малко повече от броя на членовете на СИК извън консулски и дипломатически представителства. Затова, с цел ограничаване на харчене на ресурс, трябвало да има по-голям брой заявления.
ГЕРБ се отказва и от искането си за
закриване на Обществения съвет към ЦИК.
Не съм съгласен да не си подкрепяте предложенията, репликира я лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. А Радостин Василев от ПП попита защо ГЕРБ не са поставили тези теми на обсъждане в комисия.
Всички чухме, че Бойко Борисов оттегли
тези текстове, не сме чули индивидуалност в ГЕРБ и всичко се следва, каквото каже Вожда, включи се Настимир Ананиев. Той искал да има два МИР в чужбина – за ЕС и за страните извън ЕС, но за това трябвало дебат. Ако ще спестяваме ресурс, нека въведем електронно дистанционно гласуване – с гласовете на ПП и ГЕРБ ще мине, каза Ананиев.
Изобщо не ме изненадва, че ДПС не иска отмяната на район „Чужбина“, отвърна Атанасова. Далеч по-добре е да си смениш мнението с аргументи, отколкото партията без аргументи,
репликира тя Настимир Ананиев и Радостин Василев.
Атанасова се противопостави на определението на Калина Константинова от ПП, че Народното събрание е нелеп форум, защото депутатите са избрани от хората.
Асен Василев пък обяви, че от ПП са внесли искане за изслушване на ЦИК за това дали има разминавания в машинното гласуване.
Очаквайте подробности!