Парламентът прие на първо четене промени в Закона за данък върху добавената стойност /ДДС/. „За“ гласуваха 120 депутати, „против“ – 23, а четирима се въздържаха.
Измененията са внесени от Министерския съвет и целят прецизиране на българското законодателство с правото на Европейския съюз.
Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Любомир Каримански обясни, че промените трябва да се приемат по-скоро, за да се избегнат санкции срещу страната ни. Той предложи срокът за предложения между първо и второ четене да е пет дни.
В законопроекта са направени предложения за прецизиране на действащите от 1 юли 2021 г. режими за облагане на доставки на стоки и услуги, осъществени по електронен път към получатели – данъчно незадължени лица.
С част от промените се дава възможност да се коригира фактуриран данък, който не е следвало да бъде начислен, при положение че издателят на фактурата докаже своята добросъвестност, включително при влязъл в сила ревизионен акт.
Предвидено е данъчно задължено лице, включително което управлява електронен интерфейс, да издава фактура за извършена доставка на вътреобщностна дистанционна продажба на стоки или вътрешни дистанционни продажби на стоки с място на изпълнение на територията на страната, когато лицето не е регистрирано за прилагане на режим в Съюза по този закон или в друга държава членка.
Предлага се и разширяване на обхвата на храните, подходящи за бебета или за малки деца, за които се прилага ставка 9 на сто на ДДС, като към тях се включват и специализираните млечни формули и диетичните храни за специални медицински цели, предназначени за кърмачета.
Законопроектът урежда и някои дейности относно вноса на стоки от въоръжени сили при участие в отбранителни дейности.
Отношение по тази тема взе Елена Гунчева, депутат от ПГ на „Възраждане“, която анонсира, че групата ще поиска параграфите 42 и 43 да отпаднат между първо и второ четене.
Александър Иванов, депутат от ГЕРБ-СДС, заяви, че в самия законопроект няма спорни точки.
Той посочи, че промените са били внасяни и в предходните Народни събрания, но времето не е стигнало за разглеждането на измененията.
По време на дебата Иванов коментира, че управляващите се забавят с внасянето на проектобюджета за 2022 г.