язовирните стени

МОСВ алармира: Водата в язовирите намалява и трябват спешни мерки по Южното Черноморие

МОСВ алармира: Водата в язовирите намалява и трябват спешни мерки по Южното Черноморие

Водата в язоврите намалява, а наличният полезен обем към 25 октомври е 2370 млн. куб. м. Това е с 88 млн. куб. м по-малко в сравнение с предишния месец.

През ноември се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми –  442,200 млн. куб. м

Това е с над 29 млн. куб. м по-малко от октомври. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). То управлява водите на 52 комплексни и значими язовира и следи състоянието им.

Сумата от наличните в тях завирени обеми е 3255 млн. куб. м, което е 49,8% от сумата

на общите им обеми. Според основното им предназначениеналични за питейно-битово водоснабдяване са 62,9%, за напояване – 30,9% и за енергетика – 58,5%.

Анализ на количествата за последните 14 г. показва  ниски обеми,

а притокът в момента е  характерен за много суха година. Заради това с ниски нива са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, които се използват за питейно-битово водоснабдяване. Както и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, които са за напояване.

От МОСВ обясниха, че Министерството на регионалното развитие,

„Български ВиК холдинг“ и ВиК операторите са уведомени, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.

МОСВ апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото

водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите. Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите

изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.

Предвид ограничените водни обеми в язовирите регионалното министерство трябва да предприеме действия за координиране на ВиК операторите за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението. Тук мерките са включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за

алтернативно питейно-битово водоснабдяване, както и за намаляване на загубите по мрежата.

По отношение на напояването при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г. за язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“, пишат още от МОСВ.

Министерството на земеделието и храните и „Напоителни системи“

са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите и недопускане разхищението на вода. Необходимо е активно да се работи в посока на

възстановяване и модернизиране на инфраструктурата за напояване, казават още от МОСВ.

От екоминистерството добавят, че „Напоителни системи“ трябва да прецизира заявките си за годишен график за 2025 г.

В част от язовирите, стопанисвани от Напоителни системи –  „Жребчево“,

„Копринка“ и „Пясъчник“, се отглеждат аквакултури. Заради липсата на приток е застрашено биоразнообразието и водната екосистема на тези водни обекти, предупреждават от МОСВ. И добавят, че министреството на земеделието трябва да вземе решение за приоритизирането на ползването на  наличните водни ресурси.

- реклама -