Байерн - Борусия Мьонхенгладбах
Снимка: twitter.com/borussia_en

Мьонхенгладбах обърна осакатения Байерн

Борусия Мьонхенгладбах изненада Байерн на старта на втория дял от Бундеслигата, след като спечели с 2:1 в Мюнхен. Това беше първият мач след зимната пауза в Германия.

Баварците бяха без 12 играчи от първия тим, 9 от които са с коронавирус. Сред отсъстващите са Нойер, Ернандес, Горецка, Сане, Дейвис и Коман. Кимих се завърна след два месеца отсъствие, а 19-годишният Тилман беше титуляр за първи път в кариерата си. На резервната скамейка пък бяха шестима играчи от втория тим и 16-годишните Ванер и Ибрахимович.

Въпреки това те поведоха в 18-ата минута чрез Роберт Левандовски. Полякът реализира 20-я си гол през сезона след пас на Томас Мюлер. Така Байерн има 65 поредни срещи с поне едно попадение в Бундеслигата. Това е изравнен рекорд – предишното постижение е от отново тяхно от 2014-а. Последният отбор, недопуснал гол от баварците, беше Лайпциг. Това се случи в 21-я кръг през сезона 2019/2020 и товага Юлиан Нагелсман беше все още начело на Лайпциг.

Гостите обаче вкараха два гола за четири минути за обрат още до почивката. Флориан Нойхаус направи 1:1 след удар от воле в 27-ата минута. Това беше и първият опасен удар към вратата на Улрайх. Нойхаус наказа грешка на Кимих. Малко по-късно Щефан Лайнер засече центриране от корнер на Нец за 1:2. После Емболо изпусна да направи 1:3, а Левандовски удари греда.

Рекорди на „Алианц Арена“

След почивката Байерн доминираше, но Рока, Мюлер и Мусиала пропуснаха да изравнят. Левандовски пък отново удари греда. Ванер пък влезе и на 16 години и 15 дни стана най-младият играч в историята на колоса от Мюнхен.

Така Борусия Мьонхенгладбах записа втора поредна победа над Байерн. Предишната беше рекордното 5:0 за купата преди три месеца. Освен това Гладбах стана първият гост, спечелил четири пъти на „Алианц Арена“. Досега те и Борусия Дортмунд имаха по три победи на този стадион. Мьонхенгладбах ще завърши сезона и без загуба от шампиона. В откриването на сезона двата тима направиха 1:1 на „Борусия Парк“.