МОН обяви новия график за ваканциите и изпитите през учебната 2023/2024. Графика на ваканциите на учениците през новата учебна 2023-2024 година обяви днес Министерството на образованието и науката.
График на ваканциите
Просветното министерство обяви и официалния график и ваканциите за следващата учебна година 2023-24 г.
- Есенна ваканция – от 1 до 5 ноември 2023 г.
- Коледна ваканция – 23 декември 2023 г. – 2 януари 2024 г. включ.
- Междусрочна ваканция – от 3 до 5 февруари 2024 г.
- Пролетна ваканция (1-11 клас) – 30 март до 7 април 2024 г. включ.
- Пролетна ваканция (12 клас) – 5 до 7 април 2024 включ.
График на изпитите
Изпитите след 7. клас ще се провеждат с около седмица по-късно от следващата учебна година – такова е решнието на Министерството на образованието (МОН). Идеята е да се даде повече време на учениците да се подготвят по-добре.
Националното външно оценяване в края на 7-и клас ще се проведе на две дати – на 17 юни по български език и литература и на 19 юни по математика. Досега то се провеждаше заедно с оценяването на десетокласниците, но това вече няма да е така.
Насрочени са и датите за останалите изпити за учениците:
- Изпитите на десетокласниците ще са на 10 и 12 юни.
- Матурите на зрелостниците остават без промяна и ще се проведат на 17 и 20 май.
На брифинг министърът на образованието Галин Цоков обяви, че се очакват и редица промени в сферата на образованието, включително промяна в наредбата за оценяването. МОН планира да съкрати броя на текущите оценки за някои предмети.
По-рано през деня стана ясно, че МОН предлага нов график за ваканциите и изпитите през учебната 2023/2024. Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви, че до края на деня ще бъде подписан и графикът за външното оценяване през следващата година.
Образователното министерство предлага
нов график за изпитите и ваканциите за новата учебна година, предава NOVA. Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви, че до края на деня ще бъде подписан и графикът за външното оценяване през следващата година.
„От гледна точка на изводите, които направихме от приключилата кампания, стигнахме до извода, че НВО през следващата учебна година ще бъде разделено като дни по отношение на НВО
след седми и десети клас”.
По думите му това ще позволи на оценителите да се съсредоточат върху проверката на работите на учениците след седми клас.
„Целта е учениците да получат по-бързо оценките си и да започне класирането в съответните средни училища. Изместваме в графика със седмица изпитите след седми клас, за да има повече учебно време учениците да се подготвят за тях”, посочи Цоков.
„Тези промени в графика ще
позволят за едно по-добро и ефективно провеждане на самите изпити без стрес и натоварване на училищните директори и учителите, които няма да провеждат два изпита по НВО в един ден.
Така и оценителите ще бъдат
по-спокойни и уверени в своята работа при оценката на резултатите след седми клас”, категоричен е министърът.
Той обясни и промените в Наредбата за оценяване, Наредбата за общообразователния минимум и подготовка и Наредбата, свързана с училищното образование. Няколко комисии ще се заемат с промени и в Наредбата за
повишаване на квалификацията на учителите.
Заплащането на образователните медиатори, вече е регламентирано, каза още той. „Това стана възможно благодарение на промяна в Наредба за финансиране на дейностите в образователните институции. Тя позволява заплащането на стотиците образователни медиатори да се случва по-устойчиво. те досега бяха финансирани основно на проектен принцип. Това важи както за училищата, така и за детските градини”.