МОН отчете увеличение на заплатите в университетите и повишаване на резултатите на матурите
Увеличение на заплатите на преподавателите във висшите училища, безпроблемно преминаване и повишаване на резултатите на учениците на държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване,
приемане на ключови нормативни промени и на нов списък на професиите.
Това са част от акцентите в отчета на Министерството на образованието и науката (МОН) за свършеното в периода на управление на служебното правителство от април до август 2024 г., публикуван в сайта на ведомството и цитиран от БТА.
След по-слабите резултати на миналогодишните матури МОН
набеляза редица мерки, които бяха реализирани заедно с Регионалните управления на образованието и отделните училища. Организирани бяха пробни изпити в стотици училища, както и допълнителна подготовка на учениците за изпитите.
На държавния зрелостен изпит по български език и литература учениците
постигнаха 58,48 точки от общо 100, което в скалата за оценки е добър 4,32 – най-високият резултат от въвеждането на матурите досега. На втората задължителна матура средната оценка също се повиши – много добър 4,72.
Продължава тенденцията за подобряване на резултатите
на националното външно оценяване и на учениците в четвърти клас, както и за значително повишение на оценките по математика на седмокласниците и десетокласниците.
За първи път в тези месеци беше създадена възможност за втора дата
за явяване за изпитите от националните външни оценявания за децата, които са били със здравословен проблем или е имало смърт в семейството. С друга нормативна промяна беше дадена възможност децата и учениците да отсъстват до
15 дни в рамките на една учебна година с писмено уведомление от родителя.
Служебното правителство осигури общо над 200 млн. лв. за увеличаване на заплатите във висшите училища. Така само за една година заплатата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се повиши с 1000 лв.,
като пропорционално расте заплащането и за другите академични длъжности.
В пълния отчет подробно са описани резултатите от дейността на МОН за изминалия период. Отбелязва се, че след последните данни от изследването PISA започна промяна на формата на националните външни оценявания.
Целта е те да бъдат много по-практически ориентирани,
за да измерват конкретни умения на учениците, а не наизустени знания. За да има плавен преход, бе взето решение това да се случва поетапно в период от три години. През настоящата изпитна сесия по
новия формат се явиха само учениците от десети клас.
През идващата нова учебна година ще се подготви този формат и за четвъртокласниците, като е в ход подготовката за промяна на формата на изпита в седми клас от учебната 2025/2026 година.
Подготвени и обявени са конкурси за избор на нови директори
за 481 държавни и общински училища – един от дълго отлаганите проблеми в системата на училищното образование. За първи път през учебната 2024/2025 година чрез нов модул на
Националната програма „Иновации в действие“
е осигурено финансиране на проектен принцип за иновативните училища, които въвеждат нови учебни предмети, прилагат интердисциплинарни модули, интердисциплинарни ученически проекти.
Служебното правителство успя да осигури средства за сериозно увеличаване
на заплатите на преподавателите във висшите училища. Така само за една година заплатата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се увеличи с 1000 лв. Правителството
отпусна допълнителни 184 млн. лв.,
като с една част от тях се обезпечава това увеличение на заплатите за най-ниската академична длъжност. Финансирането се предоставя съгласно изискването на Закона за висшето образование (ЗВО)
редните брутни заплати на академичния състав
да бъдат не по-малки от 180 на сто от средната брутна за страната, а на изследователите и експертите съответно не по-малки от средната брутна за страната и 80 на сто от същата. Заплатата за най-ниската академична длъжност ще нарасне на 2516 лв.
С отпуснатите средства ще има увеличение и за всички останали академични длъжности.
От началото на годината правителството осигури още близо 80 млн. лв. за висшето образование. В Закона за държавния бюджет бяха предвидени 39 млн. лв. за повишаване на заплащането във висшите училища.
Допълнително през пролетта служебното правителство
осигури още 40,7 млн. лв., с които бяха увеличени възнагражденията и на непедагогическия състав. С тях заплатите на преподавателите във висшите училища бяха увеличени с 290 лева. С 12% се увеличи и
заплащането на административния персонал
и на научноизследователския състав в университетите, като заплатите на тези специалисти не са били повишавани с години. Повишени бяха значително и докторантските стипендии.