Могат ли да се въведат мултифондовете за вторите пенсии? Нужна е финансова грамотност на потребителите, категорични от КФН.
От гледна точка на неблагоприятно
развиващата се демографска картина в световен мащаб и необходимостта от търсене на нови форми за защита на правата и интересите на осигурените лица, необходимо е осигурените лица в частни пенсионни фондове
да имат право на достатъчен брой
и разнообразни инвестиционни избори, които да им позволят да изградят подходящ инвестиционен портфейл, отразяващ техните индивидуални предпочитания, както и промените в потребностите през жизнения им цикъл.
Това заяви Диана Йорданова –
зам.-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“ на форум, съобщиха от комисията.
По думите й, в контекста на мултифондовия модел е необходими да бъдат преразгледани действащият гаранционен механизъм за постигане на минимална доходност, който безспорно води до „стадно“ поведение на фондовете
и не отчита рисковия толеранс на осигурените лица.
Промени са нужни и в таксите и удръжките, като не се допуска дестабилизиране “финансовото здраве” на пенсионноосигурителните дружества, както и усъвършенстване на стимулите за развиване на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, допълни тя.
Важно условие за успешното функциониране
на мултифондовия модел е наличието на базова финансова грамотност – осигурените лица да могат да разбират различните опции за инвестиране на техните средства и да вземат информирани
решения за тяхното управление.
В тази връзка е необходимо и ние като държавни органи да изградим адекватни образователно-информационни стратегии, чрез които да изградим доверие и информираност в обществото, обясни още Йорданова.
Бизнесът определя кога е настъпил
моментът за промяна, как той да става по-добър, по-успешен, посочи председателят на КФН – Бойко Атанасов.
В последните две години ние бяхме в хипотезата на тясно сътрудничество с осигурителната индустрия, с цел създаване на мултифондовия модел,
който наблюдаваме в детайли и сме гарант,
че са защитени интересите на всички осигурени лица. Мултифондовият модел е даване на възможност на всяко едно осигурено лице на избор. Всички ние се борим да имаме избор в живота. Защо да нямаме избора да решаваме какъв риск да можем да поемем?, допълни той.
Атанасов подкрепи тезата за повишаване
на базовата финансова грамотност на обществото, като поясни че КФН има няколко инициативи в тази посока, но и че е необходимо „индустрията и Министерство на образованието и науката да бъдат още по-активни в това направление и да се тръгне още от училищна възраст, за да има базисна грамотност“.