Марица Пловдив
Снимка: БГНЕС

Марица с историческа победа като гост в Шампионска лига

Марица Пловдив постигна първата в историята си победа като гост в груповата фаза на Шампионската лига. При това над най-титулувания отбор в Европа – Динамо Москва.

Тимът на Иван Петков изигра превъзходен мач и се наложи над руския гранд с 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:17). С успеха българският шампион запази шансове за класиране към четвъртфиналите. Пътят към тях минава през победи и в оставащите им два мача в Група Е.

След равностойно начало Марица успя да поведе с 13:10, но след 17:14, благодарение на няколко непредизвикани грешки, допусна обрат до 17:19. Иван Петков използва и двете си прекъсвания, което даде резултат. Марица изравни при 19:19, после с отлична тройна блокада поведе с 23:22. Бомбен удар на Александра Миланова донесе геймбол при 24:22, а елегантна атака на Кремена Каменова довърши.

Във втория гейм домакините натиснаха със сервис и атака. И рускините спечелиха убедително с 25:18. В изключително оспорвания трети гейм Марица върна резултатността на атаката си и поддържаше контрол върху резултата. Все пак Динамо на два пъти успя да поведе, втория път със застрашителното 22:19. Последва серия от точки за пловдивчанки благодарение на Силвия Андреева и Дженифър Крос. Със страхотна блокада канадката донесе геймбол при 24:22, а секунди по-късно заби през центъра за 25:23.

Пловдивчанки продължиха с великолепната си игра и през четвъртата част. Те имаха пълно превъзходство и дръпнаха с голяма разлика. А Каменова с чудесна блокада оформи победното 25:17.

За най-полезен състезател на мача (MVP) бе обявена разпределителката Лора Китипова. Огромен принос за успеха имаше и феноменалната игра в защита на Жана Тодорова. Топреализатор на срещата стана Даря Столярова с 19 точки за Динамо. Александра Миланова бе най-резултатна за победителките с 18 точки, следвана от Кремена Каменова със 17. При официалния си дебют за българския тим Христина Вучкова впечатли с пет точкови блокади.

Марица има две домакинства до края

Пловдивчанки са последни във временното класиране с една победа и четири точки от четири мача. Първи е френският РК Кан с три победи и девет точки. Следват руските Динамо и Уралочка-НТМК Екатеринбург с по две победи и съответно шест и пет точки.

Марица приключи с гостуванията си и до края на груповата фаза има две домакинства . Те са на 5 и 18 февруари от 18:30 часа, съответно срещу Кан и Уралочка.