Марит Бьорген Marit Bjorgen
Марит Бьорген вече има 14 медала от зимни олимпиади

Марит Бьорген стана №1 в историята на зимните Олимпиади

Легендата в ски-бягането Марит Бьорген стана най-успешната състезателка от зимни олимпийски игри. 37-годишната норвежка спечели бронз в днешния финал на отборния спринт при жените, с което завоюва рекорден 14-и олимпийски медал. Това бе четвърти медал за нея от Пьонгчанг.

По този начин тя еднолично зае първото място като най-успешния зимен атлет от олимпийски игри, изпреварвайки Краля на биатлона Оле Ейнар Бьорндален. Нейният сънародник има 13 медала. „Когато си атлет, просто се състезаваш. Може би след време ще осъзная по-добре какво съм постигнала“, скромно каза Бьорген.

Американките шокираха скандинавките

Иначе в днешното състезание победата бе за отбора на САЩ. Джесика Дигинс и Кикан Рандал шокираха всички, като финишираха с време от 15 минути и 56.47 секунди. Това бе първи медал за тях в дисциплината. Рандал постави и нов рекорд на Олимпиада, като участва в 18-о състезание. Среброто остана за Шарлоте Кала и Стина Нилсон от Швеция (+0.19 сек).