Шарл Льоклер, Ферари, Монако

Льоклер взе полпозишън в Монако и катастрофира

Пилотът на Ферари Шарл Льоклер спечели изненадващ полпозишън в Гран при на Монако. Състезанието е пети кръг от световния шампионат във Формула 1. За представителя на домакините това е осми полпозишън в кариерата.

Второ място зае Макс Верстапен с Ред Бул (0.230 секунди изоставане), трети се нареди Валтери Ботас Мерцедес (+0,255). Световният шампиони и лидер в класирането Люис Хамилтън остана едва седми. Четвърти е другият пилот на Ферари – Карлос Сайнц.

Квалификацията завърши предсрочно заради инцидент с участието на Льоклер, който се удари в мантинелите. Иначе той постави най-доброто си време в първата си летяща обиколка. „Не е забавно, че завърших по този начин, но иначе съм много щастлив. Въобще не съм очаквал, че ще можем да сме първи и четвърти“, коментира Льоклер. Първото му място обаче все още не е сигурно. Ако скоростната кутия се нуждае от замяна, той ще бъде пратен пет места назад.

Любопитно е, че Верстапен вървеше с по-добро време в последната си обиколка, но не я завърши заради катастрофата. „Аз също съм правил грешки на този завой – дори в две различни състезания. Два пъти съм удрял стената на същото място. Има разлика между това пилот да направи грешка нарочно и просто да сбърка. Разочарован съм, но такъв е животът“, коментира Верстапен.

Гран при на Монако дебютира като част от календара на Формула 1 през 1929 година.