Ливърпул

Ливърпул спечели Суперкупата на Европа след дузпи

Ливърпул спечели Суперкупата на Европа, след като победи Челси с 5:4 след дузпи. Това бе първият финал за трофея между два английски тима. Двата тима си вкараха по един гол в редовното време и по още един в продълженията за 2:2. При дузпите мърсисайдци не сбъркаха нито веднъж, докато Адриан хвана удара на Абрахам.

Трофеят е четвърти за червените. Повече от тях имат само Барселона и Милан – по пет.

В редовното време двата тима завършиха 1:1. Жиру откри за Челси в 36-ата минута, след като бе изведен от Пулишич. Сините играха по-добре преди почивката и голът падна напълно заслужено. Ливърпул изравни чрез Садио Мане в началото на второто полувреме. Той бе изведен отлично от Фирмино.

Ливърпул - Челси

Мане се разписа и пет минути след началото на продълженията – 2:1 за Ливърпул. Сенегалецът вкара с хубав шут в ъгъла, като отново асистенцията бе на Фирмино.

Жоржиньо обаче изравни от дузпа в 101-а минута. Решефението на съдийската Фрапар бе потвърдено и от ВАР-системата.

Какво се случи при дузпите

При дузпите започнаха червените, за които реализира Фирмино. После Жоржиньо направи 1:1. След тях Фабиньо и Рос Баркли не сбъркаха и също вкараха. После се разписаха две резерви – Ориги и Маунт – 3:3. Кепа уцели посоката при удара на Ориги, но не успя да спаси. Същото се случи и при четвъртата дузпа, вкарана от Алекзандър-Арнолд. После бе ред на Емерон да изравни – 4:4.  Петата дузпа за мърсисайдци бе вкарана от Мохамед Салах. А после Адриан спаси удара на Тами Абрахам, за да триумфира Ливърпул. При това без Юрген Клоп да гледа как ще се справи заместникът на Алисон.

За мениджърът на лондончани Франк Лампард това бе трети мач за Суперкупата на Европа с тима. Той обаче записа трета загуба. Повече загубени финали от него имат само Барселона и Севиля – по четири.