Лицево разпознаване вместо паспорт: Великобритания тества нови гранични проверки

Лицево разпознаване вместо паспорт: Великобритания тества нови гранични проверки. Това предлага Агенцията за имиграцията и визите към британското правителство, пише британското издание „Таймс“, цитиран от „Дневник„.

Генералният директор на граничните сили Фил Дъглас има амбицията да „внесе“ в Обединеното кралство процедурите за идентификация и проверка на електронни гейтове на летищата в Австралия и Дубай. Според „Таймс“ Дъглас възнамерява да въведе „интелигентна граница“, която използва „лицево разпознаване много по-безпроблемно, отколкото в момента“.

„Трябваше да подам заявление за електронно разрешение за пътуване предварително и използвах смартфона си, за да прочета чипа в паспорта си. Това изпрати изображението от чипа в паспорта ми на австралийските власти. Когато пристигнах в Австралия, дори не трябваше да вадя паспорта си от чантата си. Това е наистина интересна концепция“, коментира Дъглас пред „Таймс“.

Очаква се изпитанията на системата да започнат на летищата тази година.

Ако бъдат оценени като успешни, те ще бъдат последвани от процедура по възлагане на обществени поръчки за хардуера, необходим за въвеждане на системата в цялата страна.

През последните месеци Дъглас рекламира потенциалните ползи от биометричните данни и сигурността на данните при управлението на границите на Обединеното кралство.

„Бих искал да видя свят на напълно свободни граници, където всъщност нямате нужда от паспорт. Технологията, необходима за постигането на това, вече съществува. В бъдеще няма да имате нужда от паспорт – ще ви трябват само биометрични данни“, припомня неговото изявление на конференцията на Асоциацията на летищните оператори в Лондон „Гардиън“.

Биометричните данни на британските и ирландските пътници вече са били запазени,

след като са били получени в процеса на кандидатстване за паспорт, отбелязва „Таймс“. В коментар за изданието Дъглас е подчертал, че това дава възможност за предварително получаване на много повече информацията за хората: „Ще знаем дали са били в Обединеното кралство преди. Ще знаем какво е тяхното съответствие с имиграционните закони. И ще знаем дали има някакви записи за тях в нашите системи за сигурност. Така че ще има хора, които няма да се качат на самолета.“

Според проучване, проведено от Международната асоциация за въздушен транспорт през 2022 г.,

75% от пътниците по света биха се радвали да се откажат от паспортите

чрез замяната им с биометрични данни.

Към момента британският паспорт дава на гражданите, които притежават такъв, възможността да пътуват без виза до 190 държави. С това документът се нарежда на четвърто място в изданието на паспортния индекс на „Хенли“ за 2023 г. Обединеното кралство дели четвъртото място с още пет държави: Австрия, Дания, Ирландия, Люксембург и Нидерландия.

За сравнение,

българският паспорт гарантира безвизово влизане в 177 държави

и заема 14-о място в тази класация. С излизането на Обединеното кралство от ЕС, българите могат да влизат и пребивават без виза за престой до 6 месеца с цел туризъм, участие в срещи и конференции, кратки курсове, но не и да живеят постоянно или да работят там.

Съгласно правилата за влизане във Великобритания, в сила от 1 октомври 2021 г., за пътуване до Обединеното кралство от гражданите на ЕС, ЕИП и Швейцария се изисква паспорт. Българските граждани, получили статут на уседналост или временен статут за уседналост, имат право да влизат в страната само с лична карта най-малко до 31 декември 2025 г.

Тези, които възнамеряват да пребивават дългосрочно с цел работа, обучение или да се установят да живеят в Обединеното кралство, трябва да кандидатстват за виза. Тъй като са биометрични, българските паспорти позволяват попълването на молбата за виза да става чрез мобилно приложение.

- реклама -