Липсата на кадри парализира мебелната промишленост в България
Недостигът на квалифицирани специалисти и нелоялната конкуренция от нерегламентирани производители се превърнаха в най-сериозните проблеми пред мебелната промишленост в България. Това заявиха пред БТА Даниела Петрова, изпълнителен директор
на Браншовата камара в сектора, и Павел Димов, собственик на компанията „МОС Роботикс“.
„Акцентът в системата на образованието би трябвало да бъде променен и да бъде върху професионалните гимназии, а не върху езиковите или математическите училища,“ отбеляза Петрова. Според нея правилото парите да следват ученика не работи добре и в
средното образование трябва да има защитени специалности, подобно на висшето образование.
Петрова изрази съжаление за закриването на множество технически училища, които са подготвяли средния ешалон от специалисти – гръбнакът на икономиката.
Павел Димов допълни, че въпреки опитите на бизнеса
да привлече млади хора чрез различни инициативи, успехът е минимален. Той настоява за държавна намеса, която да постави професионалните гимназии в центъра на образователната система.
Димов описа и парадоксална ситуация – при наемане на млади хора в Италия
с брутна начална заплата от 1200 евро, българските младежи имат много по-високи претенции само защото говорят чужд език. „Нагласата, че владеенето на английски или немски е чудо, трябва да се промени, а младежите да се учат да правят нещо, да трупат умения,“ подчерта той.
Проблемът с липсата на интерес от страна на младите специалисти
беше потвърден и от Пламен Стоянов, управител на „Алфа мебел“. Според него дуалното обучение у нас засега показва спорни резултати, тъй като много от стажантите нямат желание да придобиват практически умения.
Другият сериозен проблем пред индустрията е нелоялната конкуренция от нелицензирани производители.
„Всички възможни хора на тоя свят правят мебели ‘на черно’,“ посочи Димов, обяснявайки, че най-натоварени в момента са фирмите за разкрой и кантиране, които обслужват „майстори“, работещи без данъци и осигуровки.
Даниела Петрова подчерта, че сивият сектор е сериозен проблем
за цялата икономика и държавата трябва да засили контрола. Крайните потребители често предпочитат нелицензираните производители заради по-ниските цени, но не получават никакви гаранции.
Въпреки трудностите, секторът намира решения на проблемите чрез новите технологии.
Петрова даде пример с русенска фирма, която е оптимизирала производството си толкова, че с четири пъти по-малко персонал е постигнала трикратно увеличение на производителността.
Мебелната промишленост в България има сериозни традиции
и висококачествена продукция, като 80% от нея е предназначена за износ в Европа, отбеляза Петрова. Българските фирми работят по всички правила и изисквания на ЕС, което е важно предимство на международния пазар.