Лион

Лион взе пета поредна Шампионска лига при жените

Лион спечели пети пореден трофей от Шампионската лига за жени. Купата е и общо седма за френския клуб. Лион победи Волфсбург с 3:1 във финала.

Нападателят Южени Льо Сомер беше един от героите за победителките – тя отбеляза един гол и подаде за друг. Льо Сомер започна като титуляр на мястото на наказаната Никита Парис. Именно тя направи добавка в 25-та минута, за да изведе Лион напред в резултат в Сан Себастиан. Волфсбург изпитваше затруднения в задържане и притежаване на топката и беше наказан отново две минути преди почивката. Тогава Саки Кумагай наниза второ попадение с левия крак от границата на наказателното поле.

10 минути след старта на втората част Александра Поп намали изоставането на германския отбор. Това вдъхнови Волфсбург и вълчиците натиснаха. Пернила Хардер, която е близо до трансфер в Челси, дори можеше да изравни, но пропусна.

Две минути преди края исландката Сара Бьорк Гунарсдотир сложи точка на спора – 3:1. В уникална ситуация в световния футбол Гунарсдотир получи и двата медала. Тя подписа с Лион през лятото, идвайки именно от Волфсбург. А заради паузата заради пандемията от коронавирус УЕФА разреши картотекирането на нови играчи за финалния турнир в Сан Себастиан.

Това беше четвърти финал между тези два тима в последните седем години. Волсфбург взе един от тях, френският тим – другите три.

Това беше и последният мач от сезон 2019/2020 във футболна Европа.