Лион
Снимка: twitter.com/WRenard

Лион пак спечели женската Шампионска лига – ВИДЕО

Лион победи Барселона с 3:1 и спечели Шампионската лига за жени. Трофеят е осми от турнира за френския клуб, като предишният беше през 2020 г. Тогава Лион пак победи Барса, като Ада Хегерберг вкара хеттрик за 4:1.

Барселона беше фаворит за финала в Торино. Тимът направи великолепен сезон, в който имаше само една загуба и 41 победи. Лион обаче започва по великолепен начин и с много скорост и преса водеше с 3:0 след половин час игра. Амандин Анри вкара за 0:1 в шестата минута. В 23-ата Ада Хегерберг, която през последните 20 месеца се бори с различни травми, вкара за 0:2. Хегерберг има 59 попадения в 60 срещи в турнира. Норвежката след това асистира на Катарина Макарио, която вкара отблизо за 0:3. По подобен начин преди година Барселона разби Челси във финала.

Носителката на Златната топка Алексия Путеяс даде надежда на каталунския клуб с попадение за 1:3. Това беше нейният 33 гол през сезона и 11 в Шампионската лига. След почивката Барса натисна, но не успя да стигне до още голове.

Успехът вкара в историята Соня Бомпастьор. Тя стана първата жена, печелила турнира и като футболистка, и като треньор. 41-годишната Бомпастьор, бивша полузащитничка в клуба, взе трофея през 2011 и 2012 г. именно с Лион. Финалът през 2012 в Мюнхен е и най-посетеният в историята на турнира. Вчера на „Алианц Стейдиъм“ имаше 32 257 зрители, което го прави вторият най-посетен в класацията.