Роберт Левандовски
Снимка: twitter.com/FCBayern

Левандовски изравни головия рекорд на Герд Мюлер

Роберт Левандовски изравни рекорда на Герд Мюлер от 40 гола в един сезон в Бундеслигата. Това се случи при равенството 2:2 срещу Фрайбург в предпоследния кръг. Мюлер постави своя рекорд преди 49 сезона. Легендата има гол на всеки 77 минути, докато полската звезда – на всеки 58. Той се разписа и в 18 от последните си 19 двубоя.

Левандовски откри от дузпа в 26-ата минута и събра 40 попадения. Голът беше рекорден и за Байерн, защото баварците са се разписали вече в 34 поредни визити. Само три минути по-късно Фрайбург изравни чрез Мануел Гулде.

В началото на втората част гола на Гнабри за шампиона беше отменен, но малко по-късно Сане все пак вкара за 1:2. Байерн обаче спря да играе и Фрайбург заслужено изравни. Нюбел спаси три положения, но беше преодолян от капитана Кристиан Гюнтер, който вкара след 50-метров пробив. До края Левандовски имаше три шанса да вкара още веднъж и да подобри рекорда на Мюлер. Флекен обаче на два пъти спаси. В третия случай полякът стана автор на пропуска на сезона. Той получи пас на 30 сантиметра от голлинията, но вместо да вкара върна топката назад – в ръцете на Флекен.

С точката Фрайбург запази надежда за седмото място, което дава право на участие в Европа. Тимът има 45 точки, седмият Унион има 47. Между тях са Борусия Мьонхенгладбах и Щутгарт с 46 и 45.

Шалке отказа Айнтрахт от Топ 4

Изпадналият Шалке 04 взе едва втората си победа през сезона след 4:3 над Айнтрахт. Така кралскосините отказаха орлите от Топ 4. Айнтрахт е пети с 57 точки, на една зад Борусия Дортмунд и на три зад третия Волсфсбург. И Дортмунд, и Волфсбург обаче имат много по-добра голова разлика и мач по-малко. Това означава, че зелените са сигурни за четворката, докато Борусия се нуждае от точка в два мача за същата цел.

Аугсбург и Херта се спасиха

Аугсбург победи Вердер с 2:0 и си осигури оцеляване в елита. Същото направи и Херта, завършил 0:0 с Кьолн. Аугсбург е 12-и с 36 точки, колкото има и Майнц. Херта е с 35. Арминия Билефелд е 15-и с 32 точки, Вердер е 16-и с 31, а Кьолн е 17-и с 30 точки.

В последния кръг Аугсбург гостува на Байерн.