Левски - Етър
Снимка: levski.bg

Левски спечели като домакин след девет месеца

Левски най-накрая спечели като домакин – след пауза от девет месеца. Сините надвиха трудно Етър с 2:1 с късен гол на завърналия се Борислав Цонев. Двубоят беше от петия кръг на efbet Лига.

Успехът дойде много измъчено – домакините имаха териториално предимство, но реалните голови положения бяха рядкост. Победата все пак е втора поред за тима след 4:0 над Монтана преди паузата. Етър остава без точка на дъното на класирането, но поне вкара първия си гол през сезона.

Двубоят започна с предимство на гостите, които направиха няколко опасни атаки, но отправиха само едун точен удар. Постепенно сините поеха инициативата и започнаха да нападат. В 30-ата минута Господинов не можа да избие топката, но добавката на Спиерингс беше спряна от играч на Етър. Шест минути по-късно обаче Левски поведе. При четвъртия ъглов удар за тима Боби Цонев центрира към дебютанта Алекс Петков, който с глава насочи топката към гредата. Там пък бе колегата му в центъра на отбраната Живко Атанасов, който също с глава вкара за 1:0. Малко по-късно Паулиньо можеше да удвои, но Господинов спаси.

Изглеждаше, че почивката ще дойде при гол аванс в полза на сините, но груба грешка в отбраната доведе до изравняване. Преслав Боруков и Живко Атанасов паднаха на земята след сблъсък във въздуха, топката стигна до Здравко Илиев, който върна към Боруков. Той бързо се изправи и останал сам срещу Михайлов вкара за 1:1. Това е първи гол за него, след като се върна в България. Боруков обаче не се зарадва, тъй като е юноша на сините.

След почивката Левски нападаше, но без да притеснява гостите. Дори първото по-опасно положение беше за Етър, но Ангелов стреля в аут. В 78-ата минута съдията Станимир Тренчев отсъди пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Според него – за игра с ръка на Даниел Пехливанов. Телевизионните повторения обаче показаха, че е доста спорно дали Пехливанов е играл с ръка или с рамо. Но със сигурност защитникът беше в наказателното поле. Борислав Цонев обаче изпълно отлично статичното положение и вкара за 2:1.

Галин Иванов донесе първи успех за сезона на ЦСКА 1948

По-рано ЦСКА 1948 победи Монтана с 2:0 на Националния стадион „Васил Левски“. Двубоят между двата новака беше решен от двете попадения на опитния Галин Иванов. Бившият играч на Славия се разписа по веднъж в двете полувремена, за да донесе първи успех за тима на Красимир Балъков и Йордан Юруков.

В следващия кръг ЦСКА 1948 играе с Левски, а Монтана приема Ботев Пловдив.