КЗП изтегля от пазара няколко опасни продукта за деца

КЗП изтегля от пазара няколко опасни продукта за деца

След извършени проверки и лабораторни изследвания, КЗП установи, че някои продукти, предлагани на пазара, не отговарят на стандартите за безопасност и представляват потенциална опасност за потребителите, особено за децата. По тази причина нарежда незабавното им изтегляне от пазара.

1. Детски бански с връзки – В магазин в гр. Русе са открити детски бански с връзки,

които не отговарят на изискванията за безопасност по стандарт БДС EN 14682:2015. Банските са с неправилно прикрепени връзки, които надвишават позволената дължина и представляват риск от нараняване за децата. Продуктите са разпознаваеми с маркировката „Mermaid – centurg“ и са с различни щампи, включително „акула“ и „Спайдърмен.

2. Биберони и държачи за биберони – При проверки в търговски обекти в гр. София

и гр. Хасково са установени нередности при продуктите Bebeconfort и Wee baby. Лабораторни изпитвания показаха, че държачите за биберони не отговарят на стандарта за безопасност EN 12586:2007+А1:2011 поради превишаване на допустимата дължина и липса на инструкции на български език.

Тези продукти крият опасност от потенциални наранявания, включително риск от задушаване за най- малките.

3. Столчета за хранене – В обект в гр. София са проверени детски столчета за хранене от марките Mamas&Papas и MAXI COSI. За модела „Mamas&Papas Juice“ КЗП установи липса на необходимите

предупреждения на български език, докато моделът MAXI COSI AVA

представлява сериозна опасност заради конструктивни недостатъци като опасни точки на натиск и липса на подходящи обезопасяващи системи. В резултат на това КЗП нарежда незабавно изтегляне на столчето MAXI COSI AVA, а за столчето Mamas&Papas да се приведе в съответствие с изискванията за безопасност.

Всяко от тези решения е взето с цел да се осигури безопасността

на потребителите и да се предотвратят възможни инциденти, особено когато става дума за продукти, предназначени за деца. Комисията призовава потребителите да бъдат особено внимателни и да се информират за продуктите, които купуват. Подробна информация за опасни стоки на българския и европейския пазара и предприетите мерки е достъпна на официалния сайт на Комисията за защита на потребителите.

- реклама -