„България се превръща в проблематична страна, която спъва процесите на развитие на ЕС.
Нямаме място в това пространство на спъващите, имаме място в пространството за развитие – да залагаме дневен ред,
да налагаме различни гледни точки, които да направят ЕС много по-ефективен и той да работи и за българския национален интерес.
Една от темите, които България трябваше да лидира, е свързана с разширяването на ЕС и с това как Албания и Северна Македония да бъдат част от него“.
Това каза в интервю за БНР Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“, член на Външната комисия в ЕП и докладчик за Северна Македония, съпредседател на АЛДЕ.
Той подчерта категорично, че не поддържа идеята РСМ и Албания да бъдат разделени в преговорния процес. Защото това допълнително ще усложни международния облик на България.
Илхан Кючюк определи предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС като най-доброто за България, което е имало досега:
„Дали то ще бъде прието от София и Скопие е друг въпрос. … Категорична грешка беше въпросът да се прехвърля като горещ картоф в Народното събрание.
Позицията на България трябваше да бъде изкована от Министерския съвет, както е по Конституция – външната политика се моди от МС, а не от парламента“.
По думите на евродепутата задължително е било да има единство на мнението на управляващата коалиция. Която не е успяла да намери консолидация в себе си, и включването на опозицията е било неглижирано.
Ако България приеме позиция по предложението за РСМ, вече политическият натиск няма да е върху нея, а ще се търсят други механизми за налагане на едно или друго предложение, обясни Кючюк и добави:
„България ще има позиция, защото не може по този въпрос две години да не успяваме да имаме обща позиция.
Много неуважително ще е и към ЕС, ако страната ни не успее да излезе с ясна физиономия как го вижда този въпрос.
В предложението има доста добри гаранции и за решаването на тежките проблеми от миналото. И за отварянето на старите емоционални въпроси. Както и за правата на българите – те намират своите гаранции по европейски начин“.
Евродепутатът коментира решението на Европейския съвет за даване на Украйна и Молдова статут на страни кандидатки за членство в Европейския съюз. Като посочи, че това е силен политически сигнал. Той изтъкна, че не допуска двете страни да изпреварят в преговорите РСМ и Албания.
Кючук коментира и появата на депутата от ДПС Делян Пеевски в пленарната зала за гласуването на вота на недоверие и на протестите около сградата на парламента.
Кючюк изказа мнение, че това не трябва да изненадва никого, защото Пеевски е народен представител и е присъствал и на други дебати и ключови гласувания в това Народно събрание.
„Нетърпимостта на обществото към правителството е толкова голяма, че събира представители на различни партии.
Ако говорим за политическо единомислие, категорично не може да има нито единомислие, нито единодействие с партии, които не поделят нашите идеи и ценности.
Как ДПС и „Възраждане“? Какво да правят ДПС и „Възраждане“ на едно място?