Барбора Крейчикова, Ролан Гарос
Снимка: twitter.com/rolandgarros

Барбора Крейчикова взе титлата от Ролан Гарос

Барбора Крейчикова е новата шампионка на Ролан Гарос. Чехкинята победи Анастасия Павлюченкова във финала в Париж. Тя спечели след 6-1, 2-6, 6-4.

Титлата е първа за нея на сингъл от Големия шлем, но тя има и две на двойки. И има шанс за трета утре, когато е финалът на двойки в Париж. Иначе победителката дори не беше в първата стотица на световната ранглиста преди година.

Барбора Крейчикова

Крейчикова загуби първия гейм, но взе следващите шест, за да спечели първия сет. При това го направи доста бързо – за 31 минути. Във втория сет Павлюченкова заигра по-агресивно и прецизно и проби на два пъти. Най-сложният момент занея беше при 5-2, когато ѝ се наложи да използва медицинска почивка заради проблем в лявото бедро. Тя обаче взе следващия гейм и и изравни сетовете.

Анастасия Павлюченкова

В третата част двете започнаха с по един пробив, но Крейчикова проби отново. Тя имаше два мачбола при 3-5, но рускинята се измъкна. След това чехкинята стигна до още два мачбола на свой сервис. В първия случай тя допусна двойна грешка, но във втория Павлюченкова прати топката в аут. Така чехкинята взе третия сет с 6-4.

Титлата е четвърта за Чехия от Шлема при жените след разделянето със Словакия. Преди това трофеи взеха Петра Квитова, Хана Мандликова и покойната Яна Новотна. Легендата Мартина Навратилова, родом от Чехия, пък има 18 титли за САЩ. Именно Навратилова връчи трофеите на Павлюченкова и Крейчикова.

В Париж беше коронясана нова шампионка за шеста поредна година. Своите първи отличия на Ролан Гарос взеха Гарбине Мугуруса (2016), Йелена Остапенко (2017), Симона Халеп (2018), Ашли Барти (2019) и Ига Швьонтек (2020).