КПКОНПИ предлага властта да декларира криптовалута и бижута

Властта да декларира криптовалута, както и инвестиционни благородни метали и бижута. Това предлага проектът за изменение на антикорупционния закон, изготвен от работна група, назначена от председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров, цитиран от „Монитор“.

Преди дни Цацаров прати на депутатите от ресорната комисия в НС законопроекта за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности. Освен ценните си притежания депутати, министри и други ръководители на държавни структури за първи път ще трябва да декларират и т.нар. протоколни подаръци.
Предвидените промени включват максимално прецизиране на лицата, определени от закона като публични.

Контрол

Сред идеите на шефа на антикорупционната комисия е и по-засилен парламентарен контрол

Предвидено е на всеки три месеца съответната комисия в Народното събрание да провежда публично изслушване на членовете на КПКОНПИ. Предвижда се още засилването на мерките на защита на лицата, които подават сигнали за корупция и конфликт на интереси.

Предлага се още министърът на финансите, министърът на правосъдието и комисията да приемат съвместни актове. Методики за извършване на имуществени проверки и за установяване на несъответствие в имуществото на проверяваните лица.

Цацаров иска и проверката за корупция да започва при разминаване на стойността на имуществото и нетния доход от 300 хил. лева. А не както досега – при 150 хил. лева. Ревизираният период да бъде 5 години, а не 10, предлага още шефът на КПКОНПИ.

Отнетото имущество-за социални цели

предвижда още проектът. Чрез измененията в текстовете на закона се увеличават и правата на проверяваните лица. Предвижда се уведомяване, представителство, запознаване с всички документи, възражения и др. Въвежда се и задължение за комисията за поддържа електронен информационен портал за публичност.

Предвижда се преминаване на дирекция „Противодействие на корупцията“ от КПКОНПИ в ДАНС. По този начин се „връща“ положението в закона отпреди 2018 г., когато тези правомощия се изпълняваха от служители на държавната агенция. Предлага се и възстановяване на законодателната уредба от 2013 г. При която право да разследват корупционни престъпления имат и разследващи агенти на ДАНС.

Съзнателно в законопроекта не се предлагат изменения в състава и в начина на избор на комисията. Това е решение, което е изцяло в правомощията на народните представители, пишат от КПКОНПИ.

Експертният проект на законопроекта е изпратен и на президента, на председателите на парламентарните групи, на председателя на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, на министър-председателя, на министрите на вътрешните работи и на правосъдието, както и на председателя на ДАНС.

Източник: Монитор

- реклама -