Колумбия
Снимка: x.com/FCFSeleccionCol

Колумбия е на финал на Копа Америка след 23 години

Колумбия е вторият финалист на Копа Америка 2024. Колумбийците се справиха с 1:0 над Уругвай на „Банк ъф Америка Стейдиъм“ в Шарлът. Съперник на тима на Нестор Лоренсо в неделя ще е шампионът Аржентина. Любопитно е, че Лоренсо също е аржентинец.

Единственият гол в мача бе отбелязан в 39-ата минута от Хеферсон Лерма. Той се разписа след центриране от корнер на капитана Хамес Родригес. Асистенцията е шеста за Родригес този турнир, с което той подобри рекорда на Лионел Меси (пет) от 2021 г. Колумбия пък удължи серията си без загуба на вече 28 срещи.

Колумбийците изиграха половината мач с човек па-малко, след като в първата минута на даденото продължение на първото полувреме втори жълт картон получи Даниел Муньос. До изгонването му се стигна след грубо нарушение срещу Мануел Угарте. Ситуацията беше прегледана от ВАР, преди мексиканският съдия Сесар Рамос да вземе решението.

Това е първи финал за Колумбия от 23 години насам и общо трети в историята. За последно отборът игра в двубоя за титлата през 2001 г. Тогава колумбийците бяха домакини и надвиха Мексико с 1:0 с гол на защитника Иван Рамиро Кордоба.

Иначе в предишните си три опита да достигне финала (2004, 2016 и 2021 г.) тимът губеше на полуфиналите.