Гърция, изисквания, влизане, пътуване, коронавирус

Колко ни трябва да станем по-богати от гърците?

Колко ни трябва да станем по-богати от гърците?

Гърците живеят по-зле и от българите. Това твърдение стана много вирулентно в южната ни съседка преди около седмица, когато медиите разпространиха анализ на тамошния

Център за планиране и икономически изследвания, написан от анализатора Власис Мисос.

Според него Гърция вече се нарежда на последно място в ЕС по отношение на средната заплата за начислен работен час, изчислена по обща покупателна способност, като гръцките работници са по-бедни от българите.

“Гърция досега изоставаше от държавите от бившия Източен блок по отношение на покупателната

способност, но единственото утешение бе, че България доскоро бе с една стъпка под гърците, но това вече не е така“, се казва в анализа, който първо бе публикуван в специализираното икономическо издание “Нафтемборики”, но бързо набра популярност.

Дори премиерът Кириакос Мицотакис се намеси да опровергава твърденията 

“Основната цел на правителството, както и най-добър отговор на скъпотията, е постоянното увеличаване на доходите на гърците. Това  продължава да прави правителството. За да можем, разбира се, да отговорим на някои от митовете, които се разпространяват и които представят Гърция като по-лоша от България.

Напомням ви, че България е с минимална работна заплата от 477 евро,

докато в Гърция тя е 830 евро. Гърция, е на второ място по ръст на БВП на глава от населението и страна, в която индексът на потреблението, който може би е най-показателен, защото включва всички разходи на домакинствата, непрекъснато се подобрява”, заяви Мицотакис.

Това, че премиерът се е почувствал засегнат от твърдението, е лесно обяснимо

– откакто Гърция преживя дълговата криза, в която изпадна през 2009 г. и доходите бяха отрязани като с нож, за първи път сега южната ни съседка има сравнително

дългосрочна програма за повишаване на възнагражденията

Миналата година кабинетът на Мицотакис прие тригодишна рамка за трудовите възнаграждения, като целта е средната заплата да стигне отново 1500 евро, колкото беше преди 2009 г. Това трябва да стане до 2027 г., докогато е сегашният мандат на Мицотакис.

Но вдигането на средната заплата е трудна задача. В момента средното трудово възнаграждение в южната ни съседка е 1251 евро. За сравнение, изчислена в евро,

в България излиза съвсем близо до гръцкото

– 1163 евро (2276 лв. според данните на НСИ за юни).

За да достигне средната заплата на гърците 1500 евро до 2027 г.,

тя трябва да расте с по 6% всяка година, а това се струва прекалено много на икономистите, които смятат, че yвeличeниятa нa доходите тpябвa дa cлeдвaт тeмпoтo нa инфлaцията и на пpoизвoдитeлнocттa.

Такъв ръст на заплатите може да има само в икономика, в която се изливат огромни инвестиции,

но те се правят предимно в големи предприятия. А компаниите с над 150 служители в Гърция се броят на пръстите на двете ръце.

Правителството на Мицотакис миналата година гласува и 3-годишна програма

за поетапно увеличение на минималната работна заплата. Тя трябва да стигне 950 евро през 2027 г.

- реклама -