Кой какви условия поставя за съставяне на редовен кабинет.
Ден след като депутатите успяха да излъчат председател и парламентът започна работа по същество,
вниманието вече е насочено към старта на конституционната процедура по връчването на
мандатите. Очаква се президентът да посочи дата за това в началото на следващата седмица.
Политическите формации вече изразяват надежда, но не и голям оптимизъм,
че може да се намери мнозинство за редовно правителство.
Чува се готовност за преговори от всички, но към този момент никой не се дава конкретика кога и дали ще бъдат инициирани такива.
Първият мандат ще отиде при най-голямата сила в парламента – ГЕРБ-СДС. От партията на Бойко Борисов вече заявиха кои са възможните партньори за разговори – ПП-ДБ, БСП и ИТН. Но докато от ГЕРБ смятат, че трябва да се говори за политически кабинет, останалите виждат като единствен вариант премиер, който да е равноотдалечен от всички експерт. Според тях той сам трябва да избере министрите, с които да работи.
„Нашата цел винаги е била да разговаряме за редовен кабинет. Ще продължим по този път да се опитваме да накараме партиите, които сме очертали като потенциални партньори, да влезем в разговор с тях за мнозинство и кабинет. ПП обаче преговаря с „Възраждане”, каза в ефира на NOVA Даниел Митов.
От ПП-ДБ отговориха, че са готови на диалог, но очакват покана от първите с искане приоритетите, които поставят на масата, да бъдат одобрени. Коалицията иска изолация на Делян Пеевски, приоритизиране на законите за държавния бюджет и този за съдебната власт. „Ако тези приоритети бъдат припознати от ГЕРБ, БСП и АПС, по този начин ще можем да търсим работещ вариант. Не съм обаче оптимист”, заяви Богдан Богданов.
След като успяха да договорят подкрепа за председател на парламента, социалистите заявиха, че дават крачка встрани.
„Готови сме на участие в такива разговори и все пак това е отговорност на първата и втората
политически силаи”, отбеляза Атанас Зафиров.
Още отначало обаче се очертават сериозни различия във вижданията за редовна власт. Според ПП-ДБ и „БСП – Обединена България” премиерът трябва да е равноотдалечен от всички партии. ГЕРБ-СДС е на мнение, че политическите кабинети са по-непробиваеми.
Има ли компромисен вариант ще стане ясно след евентуални преговори.