Катар 2022

Катар 2022: За сефте жени ще свирят мачове на Мондиала

Световното първенство в Катар 2022 добави още едно историческо събитие в дългия си списък – за първи път жени ще ръководят мачове на Мондиала. Това стана ясно, след като ФИФА потвърди списъка на реферите за турнира. Катар 2022 започва след 17 дни и ще свърши на 18 декември.

В списъска са шестте жени, които бяха обявени като потенциални възможности още през май. Това са глваните съдийки Стефани Фрапар (Франция), Йошими Ямашита (Япония) и Салима Мукансанга (Руанда). Неуза Бак (Бразилия), Карен Диас Медина (Мексико) и Катрин Несбит (САЩ) са асистентки. Те обаче са доста скромен процент, тъй като на първенството има общо 129 съдии.

ФИФА обаче обяви. че решението на предстоящия шампионат да свирят жени, не е единично. То ще важи и за следващите световни първенства.

38-годишната Фрапар е най-известната от съдийките. Вчера тя свири Реал Мадрид – Селтик (5:1) в Шампионската лига и даде три дузпи до 34-ата минута. Тя беше и четвърти съдия на Евро 2020.