Какво заплащаме като здравноосигурени за лечение по клинична пътека? Какво включва финансирането от НЗОК?
В България системата на клиничните пътеки е основният механизъм, чрез който се финансират болничните медицински услуги.
Националната здравноосигурителна каса заплаща 267 клинични пътеки, по които могат да се лекуват общо всички диагнози без психиатрия. Въпреки, че клиничната пътека покрива всички разходи, остава малка част, която трябва да бъде поета от пациента. Всички клинични пътеки се договарят между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз.
- Какво покрива клиничната пътека?
- Какви разходи остават за пациента?
Какво включва финансирането от НЗОК?
В клиничната пътека са описани съответните диагностични и лечебни медицински дейности. Това включва изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болница, минимален болничен престой. Здравноосигурените лица могат да бъдат хоспитализирани по клинична пътека във всяко лечебно заведение, сключило договор с НЗОК.
Какви разходи остават за пациента?
По данни от сайта на НЗОК, здравноосигурените лица заплащат потребителска такса за всеки ден престой в болница. Здравноосигуреното лице дължи (ако не е освободено от това) само потребителска такса – по 5.80 лв., за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно.
Ако пациентът поиска да му бъде поставено по-скъпо „медицинско изделие“, той доплаща сумата над тази, осигурена по здравна каса. Медицинско изделие е всеки продукт, използван за медицински цели, включително диагностика, профилактика, лечение, изследване или промени в анатомията, както и противозачатъчни изделия и стерилизиращо медицинско оборудване. Болницата задължително издава финансови документи, в които е посочено за какво е плащането. Сумата, която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента.
В някои клинични пътеки са включени и скъпоструващи медицински изделия, които НЗОК заплаща. Това включва – сърдечна клапна протеза, съдова протеза за гръдна и коремна аорта и дистални съдове, стентове, ставни протези за тазобедрена и колянна става, кохлеарни имплантанти, постоянен и временен кардиостимулатор и др.
В други клинични пътеки могат да ви бъдат приложени медицински изделия, които НЗОК не заплаща и те трябва да бъдат за Ваша сметка, ако се подложите на лечение. Такива, например, са очна леща, лапароскопски консумативи, биологично тъканно лепило, медицински изделия за робот асистирана хирургия, апарати за сънна апнея и други.