Какво се счита за добри обноски в Китай
Във всяка страна по света има различни форми на маниери и поведение. Китай е страна с древни традиции, а за хората там благоприличието и добрите обноски са от изключително значение. По-долу ще разберете кои прояви се смятат за добро поведение в страната.
Как да поздравявате в Китай?
Китайците се поздравяват помежду си с лек поклон. В туристическите райони на страната се използва и ръкостискане. В Китай при поздрав е важно да се спазва йерархията – по-младите поздравяват по-възрастните.
Любопитен детайл при поздрава е визитната картичка,
която се подава като подарък с двете ръце, като се споменава името. За вежливост се счита, ако получателят първо прочете визитката, преди да я прибере.
китай
По време на разговор не е добре да гледате събеседника си право в очите.
Много добре ще се възприеме, ако кажете някои похвали за страната. Не бива да говорите на политически теми, по-скоро се придържайте към общуване с безобидни думи.
Обноски по време на хранене:
По време на хранене в Китай гостите имат право да започнат първи с яденето. Клечките за ядене се поставят винаги до купичката или чинията. За добри обноски се счита, ако човек опита от всички ястия и ги похвали. Ако не бихте могли да приемете някое ястие, трябва да обясните каква е причината. В страната ресторантите затварят около 21:30 часа
и не е прието да се заседявате дълго време на масата.
В Китай пиенето на чай също е израз на уважение и добро възпитание. Например, при семейните събирания, по-младите предлагат чай на по-възрастните. На традиционните сватби в страната булката и младоженецът поднасят чай на родителите си, като израз на благодарност.
Какво да не правите в Китай
Не бива да подсмърчате на масата – това се смята за голям гаф. Не бива да поставите клечките за ядене напряко върху чинията.
Не бива да доливате сами питие в чашата си и да прекалявате с алкохола, в случай, че след хапване срещата продължи на бар.
Жест, който в другите страни се смята за вежливост, а в Китай далеч не е така, е даването на бакшиш. В страната тази проява се смята по-скоро като обида. Даването на допълнителни пари на сервитьора е необичайно за Китай. Сред китайците възниква въпросът защо някой трябва да получава повече пари за нещо, което вече е платено.