Най-ранните познати папируси от древната история на страната са изложени за първи път в египетския музей в Кайро. В тях се уточняват детайли от работата по Великата пирамида в Гиза.
Папирусите са открити край пристанището Вади Ел-Джарф на 25 километра от град Зафарана на Суецкия залив.
Находката на френско-египетски екип от археолози показва какъв е бил ежедневният живот на работниците, които са пренасяли огромни каменни блокове към Кайро по време на царуването на фараона Хуфу (Хеопс). Великата пирамида (още Хеопсова) е била предвидена за негова гробница.
Единият от документите е „дневник на правителствения служител Мерер (обичания), съдържащ статистики и административни детайли” относно работата му, заяви Сайед Махфуз – един от ръководителите на разкопките през 2013 година.
Мерер е ръководил около 40 подчинени. Той е вписвал и размера на средствата, пращани от различни египетски провинции, за да послужат за прехрана и заплати на строителите.
„Документите показват ежедневната работа на неговия екип по транспортирането на каменни блокове от кариерите при Турах на източния бряг на Нил до Хеопсовата пирамида в Гиза през Нил и нейните канали”, разкриват египетските власти.
Папирусите демонстират „високоефективната административна система по време на управлението на Хуфу”.

Хеопсовата пирамида е построена с такава прецизност, майсторство и перфекционизъм, които дори и най-съвременните, свръх модерни технологии не могат да обяснят.
Има толкова много интересни факти около тази пирамида, че човек трудно би могъл да ги възприеме всичките.
Вижте някой от тях:
Смята се, че пирамидата се състои от 2 300 000 каменни блока с тежест между 2 и 30 тона всеки, а се предполага, че някой от блоковете тежат по 50 тона.
Местоположението на Пирамидата на Менкауре, пирамидата на Кафре и Хеопсовата пирамида е точно съобразено със Съзвездието Орион.
Температурата във вътрешността на пирамидата е постоянна – средно 20 градуса по Целзий.