Как да получим безплатен детегледач?
Ето кой може да кандидатства по програмата „Родители в заетост“
Тази година системата за кандидатстване в детските градини и ясли се ще бъде отключена на 27 март.
Така ще стане ясно и колко са местата за учебната 2023/2024г. На 12 май, ще станат ясни и резултатите от класирането.
Миналата година за почти всяко второ дете нямаше място в общинските ясли и градини.
Най-вероятно и тази година хиляди родители ще трябва да търсят решение на въпроса – детето не е прието, какво правим оттук насетне. Да търсим частна градина или ясла, да търсим детегледач, да разчитаме на баба или дядо или майката да остане вкъщи с детето, докато му се „усмихне“ късмета за място в общинска ясла или градина.
За част от тях дойде и добра новина – след няколко години пауза, програмата „Родители в заетост“ отново е налична. Само за ден бяха получени 100 заявления.
- Кой може да кандидатства?
- Как се кандидатства?
- Колко семейства ще получат безплатен детегледач?
Кой може да кандидатства?
Родители на деца от 0 до 5 години, които не са записани в детска градина или ясла.
Условието е родители да имат осигурено работно място по трудово правоотношение или са самонаети,
самоосигуряващи се, но които ползват отпуск и не са се върнали на работа, за да се грижа за дете.
Могат да кандидатстват и многодетни или самотни родители.
В този случай детегледачът ще получава възнаграждение в размер на минималната работна заплата, като се поемат и осигуровките за сметка на работодателя.
Допълнително възнаграждение от ½ минимална работна заплата, се предвижда, ако се полагат грижи за второ или повече деца от същото семейство.
Многодетни родители или самотни родители на деца от 0 до 12 години, които са се върнали на работните си места и децата им посещават детски ясли или градини, както и училище.
Трудовото възнаграждение на детегледача е в размер на ½ от минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски за лицето,
полагащо грижи за едно дете до 4 часа на ден.
Допълнително възнаграждение, в размер на ¼ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла или градина (грижата е допустима до 8 часа на ден),
или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище (грижата е допустима до 4 часа на ден).
Кой може да бъде детегледач?
Лицата, които могат да кандидатстват за детегледачи по проекта, са търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Както досега, след одобрение от страна на родителите, с детегледача се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 5/12-годишна възраст на детето,
или до приключване на проекта.
Родителите и безработните лица (детегледачи) могат да подават своите заявления за включване в проекта само по електронен път чрез подаване на електронно заявление. Повече информация може да бъде намерена и в бюрата по труда в цялата страна.
Основната цел на мярката е да продължи подкрепата за осигуряване на по-добър баланс между професионалния и личния живот на родителите чрез осигуряването на безплатен детегледач,
казват от Агенцията по заетостта.
Освен възможностите за полагане на грижи за отглеждане на деца, ще бъдат предоставени и услуги за улесняване достъпа до заетост.
По този начин ще бъде осигурена превенция на отсъствието на родителите от пазара на труда.