Къде е премиерът? Форсмажорът, който скара коалицията и вдигна градустите в НС (Обзор + видео)

Къде е премиерът Кирил Петков? Този остър въпрос поставиха от ПГ на ГЕРБ. Причината е, че от сутринта групата на няколко пъти се опита да накара председателя на НС Никола Минчев да извика на извънредно изслушване в парламента премиера и вицепремиера Корнелия Нинова. Темата, която предизивка напрежението в НС се оказа обявеното намерение на Нинова от вчера да внесе решение за обявяване на форсмажор. В кулоарите на парламента стана ясно, че намерението й не е било обсъдено освен с депутатите, и с другите участници в управляващата коалиция. От Демократична България се обявиха твърдо против идеята на Нинова.

Хронологията на събитията до тук

ГЕРБ излезе с остра реакцияна отказа на председателят на Народното събрание Никола Минчев да извика на изслушване премиера Кирил Петков, цитирани от „Новини.бг“.

„Имате ли усещането, че парламентаризмът се завърна? Ако преди време въпросът, който вълнуваше обществото,

беше „кой“, сега въпросът е „къде“.

Къде е Кирил Петков ? Защо председателят на НС се е превърнал в параван, зад който се крие премиера, който не лидира процесите. Въпросът къде е Кирил Петков тежи с още по-голяма сила с оглед на това, че заседанието на МС беше отменено. Къде е Кирил Петков? Някъде евакуирал ли се е? Или използва форсмажор, за да не обясни как Корнелия Нинова

иззе функцията му на министър-председател

и диктува дневния ред на МС, на обществото, но и на парламента“. Това заявивха от парламентарната група на ГЕРБ-СДС на брифинг в Народното събрание. Атанасова беше категорична, че ГЕРБ-СДС ще поканят министър-председателят за конкретни отговори: „В противен случай остава предположението, че Нинова го е извикала и „се разбират като мъже““.

От своя страна Тома Биков каза, че все още не е изяснен въпросът как се вземат решенията в управляващата коалиция: „Какво ще следва след форсмажора никой не знае, защото премиерът го няма. Възможно най-големият форсмажор е дадеш икономиката и земеделието на БСП. Това означава

срив на икономиката и изчезване на хляба.

Ако ДБ, ПП и ИТН искат да съучастват в подобни авантюри, те също са отговорни“. Биков разкритикува политици от ДБ като Христо Иванов и Ивайло Мирчев, които с колаборацията си с БСП са „предали десните избиратели“.

Зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев беше категоричен, че дори само новината за форсмажор вече е нанесла щети на бизнеса: „да управляваш не означава, че можеш да не спазваш законите. Нямам предвид българските закони, а тези на физиката. Има един универсален провал от началото на мандата:

неспособността на правителството

да гарантира сигурност и яснота на бизнеса и на българските граждани. Няма кой да успокои хората и бизнеса“.

След като от ГЕРБ изявиха притеснения относно намерението за обявяване на форсмажор на вицепремиера Корнелия Нинова, стана ясно, че и

в управляващата коалиция не всички са съгласни

със заявката. Оказа се, че има неразбирателство в някои от партиите в коалицията, които не смятат мярката за удачна, написа пък „Монитор“.

Александър Ракшиев от най-голямата парламентарно представена сила „Продължаваме промяната“ заяви, че към момента официално не е постъпвало такова предложение. То не е било внесено нито в Народното събрание, нито в Министерски съвет. Личната позиция на депутата е, че форсмажорът не е най-доброто решение в ситуацията и следва да се направи задълбочен дебат преди да се реши дали ще бъде обявен. „Не мисля, че е отделено достатъчно време да се прецени от всички страни. От правна гледна точка не съм сигурен дали са положени достатъчно усилия, за да се види дали е издържано. Ще трябва да се отдели допълнително време, за да се види какви са рисковете, които биха произлезли. Но за да коментираме, трябва да се запознаем в детайли с конкретното предложение на Нинова“, коментира той. Тезата на Нинова, че чрез тази мярка фирмите няма да плащат неустойки, определи като звучаща добре. Но подчерта, че могат да възникнат сериозни рискове.

Христо Иванов от „Демократична България“ пък категорично се противопостави на намерението на вицепремиера.  „Очевидно има проблеми в разплащанията на фирмите, но знаем, че в МФ се разработват мерки. В това отношение и от тази гледна точка такава радикална мярка, която нито е обсъдена, нито смятаме за обоснована, не я намираме за уместна.“, заяви той. И подчерта, че с ДБ тя не е обсъждана. Според него има други инструменти, които могат да бъдат използвани, без да се създава излишен стрес. Обявяването на форсмажор по негови думи създава усещане за напрежение, което в този момент е ненужно.

Междувременно се появи неофициална информация, според която предложението на вицепремиера и икономически министър Корнелия Нинова е

било обсъдено от правителството.

Това се е случило преди две заседания на Министерския съвет, а всички министри, включително и тези на ДБ подкрепили подготовката на мярката.

От опозиционната „Възраждане“ бяха категорични: “Държавата ни е във форсмажор вече 32 години. Ако се огледате по нашите улици, ако огледате в наши села и градове, те изглеждат така, както изглежда прясно бомбардираната вече 20 дни Украйна.” Лидерът на партията Костадин Костадинов определи предложението на Нинова като “отчаяно действие, което няма по никакъв начин да помогне на икономиката”. Допълни все пак, че вчера е водил разговори с представители сектора, произвеждащ стомана. Заяви, че има проблеми в него – в рамките на следващите дни има опасност да спрат работа, защото

не им достигат сплави – манган и никел, които се внасят.

“До преди десетина години бяхме едни от световните износители на манган и печелехме десетки милиарди. Защо трябва да търсим някакви форсмажорни средства, след като трябва да мислим за това как да възстановим собствения си индустриален потенциал. Ако се търси начин да се помогне на стоманодобивната индустрия, нека се отвори отново мангановата мина край Църква или Оброчище.”, заяви Костадинов.

Йордан Цонев от ДПС пък поиска Нинова да бъде изслушана в пленарна зала, за да разясни какво означава термина “форсмажор”. Причината е, че не присъствал в българското законодателство. “Трябва да видим какво означава това. ДПС ще подкрепи всяка инициатива, която е в полза на бизнеса и на хората в тези обстоятелства на ценови и инфлационен шок и всички други кризи, които съпътстват. Докато не изясним обаче какво означава това, не можем да вземем становище. Тъй като ако това означава блокиране на всички договори в държавата, трябва да се каже какви са последиците”. Това допълни депутатът. По думите му такова предложение изисква системно разяснение, за да имат народните представители ясни позиции.

Междувременно пък от БСП също поискаха вицепремиера и техен лидер Корнелия Нинова да бъде изслушана, но в икономическата комисия следващата сряда. В съобщение от партията пишат, че на заседанието са поканени да участват и представители на работодателските организации.

Малко по-късно от БНТ обявиха, че идеята за форсмажор е лансирана от БТПП. От обществената телевизия публикуваха писмото на организацията, от което става ясно, че БТПП е поставила това искане на 8 март. Писмото е адресирано до Кирил Петков и Корнелия Нинова и беше разпространено от икономическото министерство.

 

- реклама -