Испания - Франция Ямал
Снимка: x.com/EURO2024

Испания е първият финалист на Евро 2024

Испания е първият финалист на Евро 2024. Иберийците се справиха с Франция, като обърнаха сините от 0:1 до 2:1. Утре испанците ще разберат своя съперник в битката за трофея. Във втория полуфинал играят Англия и Нидерландия.

Франция започна по-силно и поведе още в деветата минута след гол на централния нападател Рандал Коло Муани. Той вкара след удар с глава и асистенция на Килиан Мбапе. После обаче обаче само за пет минути Испания обърна резултата в своя полза. Ламин Ямал изравни, а след това Дани Олмо направи 2:1. Първоначално второто попадение беше записано като автогол на Жул Кунде., но по-късно УЕФА го присъди на испанския халф.

Иначе Ямал вкара много красиво попадение с далечен изстрел, който се отби от дясната греда и спря в мрежата. Така едва на 16 години и 362 дни той стана най-младият голмайстор на европейски финали. Освен това той подобри рекорда на Пеле за най-млад голмайстор на големи финали. Пеле вкара срещу Уелс на 17 години и 239 дни през 1958 г.

Това бяха първите два гола от игра, допуснати от Франция на Евро 2024. Преди това тимът на Дидие Дешан беше допуснал попадение от дузпа на Роберт Левандовски.

През второто полувреме Франция игра по-нападателно, но нямаше особено много чисти положения за изравняване. Унай Симон пък спаси трите точни удари, които оправиха сините.