Досегашният депутат от ГЕРБ-СДС и зам.-председател на комисията по отбрана в 46-тото Народнo събрание Христо Гаджев с аргументиран пост във Фейсбук и документи във връзка с новата версия за смъртта на военния от Чешнегирово, според която става въпрос за убийство, а не както първоначално беше обявено, че става въпрос за самоубийство. Ето какво написа Гаджев:









Но преди това няколко въпроса за начало към министър Панайотов, на които се надявам пресцентърът на МО да отговори:







Сега хронологията:
11.05 – става инцидентът със съюзнически военнослужещи в Чешнегирово.
12.05 Собственикът на склада се оплаква в СВП, като това стига до ст. Лейт Манчев той го предава по команден ред, но оплакването явно е счетено за маловажно и не са предприети последващи действия.
28.05 – видео от инцидента е публикувано в медиите.
29.05 – министър Панайотов обещава най-строги наказания за допусналите инцидента.
29.05-30.05 На същия ден започва служебна проверка на РСВП – Пловдив, която завършва на следващия ден. Наложени са дисциплинарни наказания на м-р Мерджанов и ст. лейт Манчев.
01.06 -15.06 е извършена проверка от ИМО. В рамките й ст. лейт Манчев защитава своята невиновност за инцидента и предоставя сведения за извършени престъпления от висшестоящи служители на СВП (описани в резюме в доклада).
15.06 – докладът на ИМО е изпратен на министъра на отбраната с копие само за адресата.
25.06 – министър Панайотов не одобрява т. 2 (за дисциплинарни наказания на други двама военнослужещи) и т.3 (да не се търси повече дисциплинарна отговорност на м-р Мерджанов и ст. л-т Манчев) от предложенията в доклада.
01.07 Докладът на ИМО е изпратен на ВОП-София
08.07 – Докладът на ИМО е предоставен от МО на директора на Служба Военна полиция (Сотиров) без ясни доводи, или писмена заповед на министъра.
09.07 – Директорът на СВП заповядва нова проверка по случая.
14.07 – Директорът на СВП изменя горната заповед.
19.07 – Директорът на СВП изменя горната заповед.
20.07 – Директорът на СВП изменя горната заповед.
20.07 – Медиите съобщиха, че старши лейтенант Тодор Манчев е намерен мъртъв по време на учение. Първоначалната версия публикувана в медиите е „самоубийство“.
30.07 – По линия на парламентарен контрол изисквам докладите от горецитираните проверки.
30.07 – С Указ 191 Ивайло Сотиров е назначен за директор на служба „Военна полиция“ и удостоен със звание „бригаден генерал“.
06.08 – В декларация от името на ГЕРБ-СДС поискахме анкетна комисия, която да разгледа всички факти и обстоятелства по разследването на инцидента в Чешнегирово и дали това е свързано с кончината на един български военнослужещ.
06.08 – министър Панайотов отлага отговорът си до мен по проверките.
10.00 – След като казуса става политически, е съставен протокол от втората проверка на СВП, който постановява, че ст. лейт Манчев е нневинове и предлага наказанието му да бъде отменено. Това става близо 20 дни след кончината му… Всички намерени за виновни вече са напуснали СВП, взели са си обезщетенията и не може да им бъде търсена дисциплинарна отговорност .
13.08 – министър Панайотов ми предоставя двата протокола от СВП и доклада на ИМО.
18.08 – 15.09 – проектът за анкетна комисия не намира място в дневния ред на НС.
14.09 – От публикации в медиите става ясно, че след извършена ексхумация и извършена съдебно-медицинска експертиза, работната версия за смъртта на ст. лейт Манчев е променена от „самоубийство“ в „убийство“.
