Бразилия - Хърватия
Снимка: twitter.com/hns_cff

Хърватия отстрани и Бразилия след дузпи

Хърватия отстрани Бразилия след дузпи на Мондиал 2022 с 4:2. В редовното време мачът завърши 0:0, в продълженията съперниците си размениха по един гол за 1:1. Следващият съперник на балканците ще е някой измежду Нидерландия и Аржентина. Хърватия отстранява втори съперник на световното след дузпи – предишният беше Япония.

Хърватите играха по-добре през първото полувреме и изпуснаха няколко шанса за гол. След почивката бразилците понатиснаха и на свой ред пропиляха възможности за гол.

Така се стигна до края на първото продължение, когато Неймар вкара за 1:0. Селесао направи отлична атака, минала през две двойни подавания. Лукас Пакета изведе Неймар, той преодоля защитник, а после и вратаря, за да прати топката в мрежата. Това е 77-о попадение за него за националния отбор, с което той изравни легендата Пеле. Това беше и първото наистина смислено участие на Неймар в двубоя. И девети точен удар за тима му.

В 116-ата минута Хърватия изравни. Пробив отляво на Оршич завърши с пас към Бруно Петкович. Той стреля, топката рикошира в крак на бранител и излъга Алисон за 1:1. Това беше и първият точен удар на балканците в мача. До края нямаше време за нищо повече.

При дузпите започна Хърватия и Влашич вкара за 1:0. Родриго изпълни за Бразилия и Ливакович спаси. Майер направи 2:0 за балканците, но после Казамиро реализира за 2:1. Модри успешно направи 3:1, после Педро излъга Ливакович за 3:2. Оршич заби следващото изпълнение в ъгъла за 4:2, а после Маркиньос уцели гредата и Бразилия отпадна.

Хърватия вече има пет поредни мача на големи турнири, които печели след продължения или дузпи. Общо 8 от последните им 9 са били решени по този начин в тяхна полза. Изключението е загубата от Франция във финала на Мондиал 2018.