Губим 3 млрд. евро заради неприетите промени в ПВУ

Губим 3 млрд. евро заради неприетите промени в ПВУ.

На среднощното заседание на депутатите трябваше да се приеме така наречената Пътна карта за климатична неутралност,

която урежда затварянето на ТЕЦ-овете в комплекса „Мини Марица Изток” до 2038 година.

Не бяха приети и промените в Плана за възстановяване, част от който предвиждат 480 милиона евро инвестиции в електропреносната мрежа.

Заради отсъствието на друга редакция в Плана България няма да вземе 250 милиона евро за рекултивация на терените в „Мини Марица“ и преквалификация на миньорите.

Страната ни може да задлъжнее и с до пет милиона лева неустойки на Европейската комисия заради неспазване на уговорките с нея, информира NOVA. Така за рекултивация остават само един милиард лева и то от бюджета на България.

Крайната сметка сочи, че заради вчерашния провал на заседанието България ще загуби три милиарда евро.

Още по темата:

Промените по Плана на възстановяване и устойчивост трябва да бъдат изпратени най-късно до 15-20 октомври, за да успее Европейската комисия да ги приеме и България да не загуби средства.

Това обясни на брифинг за медиите след заседанието на Министерския съвет служебният министър на финансите Людмила Петкова.

Финансовият министър заяви, че ако не се получи финансиране по Плана,

средствата трябва да бъдат осигурени от националния бюджет.

Петкова обясни, че предложенията за промени са свързани с някои инвестиции, които не могат да бъдат изпълнени в срока на плана – до август 2026 г. По думите ѝ предложенията са да бъде насочен финансов ресурс към проекти, които имат по-голямо национално значение и могат да бъдат изпълнени.

„Бяха внесени две решения в Народното събрание.

Първото е свързано с Пътната карта за климатична неутралност и е по отношение на второто

плащане по националния план за възстановяване и устойчивост”, каза Петкова.

Тя припомни, че България е единствената страна от ЕС, която е получила само първо плащане по плана.

Петкова подчерта, че второто плащане, внесено през 2023 г., не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи. „Пътната карта е част от тях. При неприемането на пътната карта финансовата корекция ще бъде 266 млн. евро, което представлява повече от 30 на сто от заявеното второ плащане в размер на 653 млн. евро”, посочи Петкова.

- реклама -