Грузия - Чехия
Снимка: x.com/EURO2024

Грузия направи 1:1 с Чехия за историческа първа точка на еврофинали

Грузия взе историческата си първа точка на еврофинали след 1:1 с Чехия в среща от втория кръг в група „F“ на Евро 2024. Микаутадзе откри резултата от дузпа в добавеното време на първото полувреме. Патрик Шик изравни в 59-ата минута, но малко след това получи травма и напусна терена. Герой за Грузия беше вратарят Георги Мамардашвили, който направи 12 спасявания.

В другия мач от групата по-късно днес играят Турция и Португалия. В класирането Чехия е на трето място с 1 точка, колкото имат и последните грузинци. Турция и Португалия имат по 3 точки на първите две места. В последния кръг на 26 юни Чехия излиза срещу Турция, а Грузия – срещу Португалия.

Иначе в Хамбург чехите доминираха, но Мамардашвили спаси всичко каквото можеше. Освен това в 22-ата минута попадение на Чехия беше отменено след намеса на ВАР заради игра с ръка на Aдам Хложек.

Грузинците поведоха в резултата в добавеното време на първото полувреме. При центриране на Хвича Кварацхелия Хранач игра с ръка. Микаутадзе вкара от бялата точка със силен удар и даде аванс на Грузия на почивката. Това е второ попадение за него в турнира. Той стана първият играч, отбелязал в първите два мача на своя отбор на Европейското първенство след Гарет Бейл от Уелс, който направи това през 2016 година.

Доминацията на Чехия продължи и през второто полувреме. В 58-ата минута чехите имаха 18 удара, от които 9 точни. При следващия резервата Ондржей Лингр удари греда, а Шик реализира добавка за 1:1.

До края Юрашек, Лингр и Читил пропуснаха за Чехия. В петата минута на добавеното време пък резервата Саба Лобянидзе се озова сам срещу вратаря на чехите, но стреля над вратата.