Димитров

Гришо триумфира в Лондон – прегази австриеца Доминик Тийм

Григор Димитров победи с 6:3, 5:7, 7:5 австриеца Доминик Тийм на турнира в Лондон.

Мачът е четвърти помежду им, като българинът има един успех и две загуби срещу съперника.

В групата на Гришо и Тийм са още Рафаел Надал и Давид Гофен, които играят около 22:00 часа наше време.

Следващият мач на Димитров в Лондон е именно срещу Гофен (сряда, 16:00 часа), като белгиецът е единственият в групата, срещу когото Григор има положителен баланс.

Първият сет започна равностойно, макар Григор Димитров да имаше възможност да пробие съперника още при първия сервис гейм. Гришо все пак успя да вземе подаването на Тийм и с втори брейкпойнт го проби за 4:2. Димитров приключи сета с 6:3 след гейм на нула.

Вторият сет предложи повече интрига и на два пъти Гришо трябваше да спасява сервис геймовете си при 40:40. Играта се движеше гейм за гейм, а при 5:5 сервираше Тийм. Григор обаче пропусна брейк пойнт, с което и възможността да поведе в края на сета. Това явно му повлия и загуби сервис гейма си на нула, с което и сета с 5:7.

Димитров Тийм Лондон

В заключителната трета част нивото на тенис, което демонстрираха и двамата тенисисти, продължи да е много високо. В петия гейм Димитров първи получи възможност да пробие, но Тийм съумя да отрази два брейкбола.

За радост в ответния гейм първата ракета на Австрия допусна колебание в играта си, с което позволи на българина да пробие. Димитров макар и трудно затвърди преднината си на свой сервис и така поведе с 5-3.

Драмата на корта стана пълна, след като сервирайки за спечелването на мача, Гришо допусна спад в играта си. Тийм от своя страна показа характер и съответно успя да реализира брейк в последния момент, за да изравни за 5-5.

В последвалия гейм обаче хасковлията бе безпощаден, след като проби на нула подаването на своя съперник. При втория си опит за спечелването на двубоя, първата ни ракета показа завидна психика и в крайна сметка заслужено се поздрави с успеха след 7-5 в своя полза.

За разлика от останалите турнири в календара на АТП, „Мастърс Къп“ не се провежда на принципа на преките елиминации. Осемте тенисисти са разделени в две групи по четирима и играят всеки срещу всеки. Двамата състезатели, класирали се на първите две места във всяка група, играят на полуфинал. Победителите от полуфиналите се срещат във финала.

Тенесистите получават по 200 допълнителни точки за всяка победа в групите и по 500 във финалната фаза.
„За мен това беше едно от тези нови преживявания, които смятам, че ще си спомням през целия си живот, мисля, че ще се радвам през останалата част от живота си„, каза Димитров. „Това е мястото, където винаги съм искал да бъда, сред най-добрите играчи, това че победих в първия мач, това е само положително.
„Това не е само голямо за мен, мисля, че е за цялата ми страна, за България. За мен е страхотно да покажа, че всичко е възможно„, каза Димитров. „Това е излизане извън границите, няма значение откъде сте, всичко зависи от вас, всичко е във вашите ръце. По принцип, каквото и да вложиш, е това, което получаваш“, заяви емоционално Гришо след мача.