Говорителят на СРП: На година-две сме от „зомби апокалипсис“ заради фентанила
Над 10 кг фентанил е задържан на територията на СДВР от началото на годината, стойността му е 500 000 евро
Над 10 кг фентанил е задържан на територията на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) от началото на годината, съобщиха от полицията. Към момента се водят пет разследвания и са задържани петима за разпространение.
От СДВР уточниха, че това количество фентанил се равнява на около 40 000 дози, като една доза е средно 0,25 грама. Средната цена за грам фентанил или за четири дози, е 50 евро, допълват от полицията.
По данни на Министерството на вътрешните работи фентанилът е мощен синтетичен опиоид, който има подобен ефект на естествените опиати (напр. морфин). В медицината се използва като силно обезболяващо чрез инжектиране, назален спрей или таблетка. Като наркотик фентанилът е с изключително висок риск от предозиране и дори минимални количества могат да доведат до смърт. Многократно по-силен е от хероина и морфина, до настъпване на действието му има много по-кратко време. Предозирането с фентанил настъпва бързо, често без време за реакция.
Според говорителя на Софийската районна прокуратура прокурор Николай Николаев все повече хероинът бива заместван от фентанила, тъй като е леснодостъпен. В последните няколко месеца се наблюдава „експлозия“ на наркотични вещества, като се намираме се на година-две от „зомби апокалипсис“, подобен на този, които се вижда в социалните мрежи, каза Николаев в началото на месеца.
Той обясни, че фентанилът е в „Списък 2“, което означава, че има приложение и в медицината, но предупреди, че концентрацията му е толкова висока, че в малки дози е възможно да убие човек.
18/04/2026
Още от последни:
„Tренд“: 5 сигурни в парламента, 3 инфарктно на ръба, спор за третото място – Flashnews
Видеонаблюдението за изборите с автоматични сигнали на всеки 5 минути – Flashnews
Иран отново затвори Ормузкия проток – Flashnews
САЩ признаха загубата на дрона MQ-4C Triton за $240 млн. над Ормуз, какво означава това – Flashnews
Мощна коалиция за Ормузкия проток: 40 държави готвят военна мисия за сигурност (Обзор) – Flashnews
Внимание, пътуващи: Европейска компания отменя над 160 полета заради скъпите горива – Flashnews
Внимание, шофьори: Военна техника излиза по пътищата на България, ето кога – Flashnews









