Горица Кожарева започна реденето на кабинет със среща с Калин Стоянов, той очаква друг да е в МВР. Посочената за бъдещ служебен премиер Горица Кожарева е започнала реденето на нов Министерски съвет със среща с Калин Стоянов. За разговора съобщи самият вътрешен министър пред БНТ.
Калин Стоянов е представил подробен анализ
на съвършеното досега. След срещата пред NOVA той обясни, че от разговора е останал с усещането, че няма да е следващия служебен вътрешен министър и че има политически натиск за това.
„Направи ми впечатление, че
днешният разговор протече доста стегнато
и професионално. Но останах с усещането и опасението, че бъдещият служебен премиер ще бъде и е подложен на брутален политически натиск относно това аз да не бъда в кабинета на предстоящото служебно правителство“, заяви Стоянов.
„Усетих, че има и други хора, които евентуално
ще бъдат поканени на разговор, като кандидати за поста вътрешен министър“, допълни той.
„Получих покана за разговор още в петък и днес се отзовах. Тя пожела да я запозная с анализи относно резултатите на министерството,
сравнено със същите периоди за миналата година,
направих го – занесох ѝ доклад с цифри. Също така я запознах с приоритетите на министерството, какво сме постигнали, проблемите и какво е тяхното решение“, заяви Стоянов.
По-рано в събота, Синдикалната федерация
на служителите в МВР (СФСМВР) публикува позиция, в която посочват, че с избора на служебен министър на вътрешните работи трябва да се осигури нужното спокойствие и устойчивост, за да има условия за работа и резултати.
Надяваме се определената за кандидат за служебен
министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева да се запознае с процесите и динамиката в отношенията между министрите на вътрешните работи и СФСМВР и вярваме, че ще подходи отговорно,
като с избора си осигури нужното спокойствие
и устойчивост, за да има условия за работа и резултати – такива, каквито обществото очаква от нас, се казва в съобщението от СФСМВР. От синдиката изразяват надежда тя да подходи обективно и рационално към избора
и назначаването на служебен вътрешен министър.
Синдикалната организация отбелязва, че се увеличават опитите за политическа употреба на институцията МВР
и работещите в нея професионалисти.
Също така посочват, че „внушенията“ за манипулиране на изборите от 9 юни и „критиките“ към пожарникарите, както
и „неоснователното сатанизиране на МВР
от политическите представители“ се приемат като индиректно обвинение и обида към всички 50 хил. души, работещи в МВР.
„Ако има доказателства за манипулиране на изборите
от служители в системата, то тази информация трябва да бъде представена не на медиите и широката общественост, а на прокуратурата“, заявяват от СФСМВР.