Гигантските африкански охлюви в Природонаучния музей в Черни Oсъм
На 7-ми и 8-ми септември (08:00 -17:00 ч.), в Природонаучния музей в Черни Осъм ще се състои за втора поредна година и за втори път тази година,
изложба на гигантски африкански охлюви от рода „ахатина“.
Биологът Ростислав Траянов ще покаже своята богата колекция, а посетителите ще имат възможността да ги разгледат, да научат повече за тях или да отнесат в къщи нов домашен любимец.
Изложбата отново ще представи разнообразни сухоземни охлюви,
различаващи се по форма, размер и цвят. От черупки до безчерупкови, от кръгли до спираловидни и винтообразни форми – пътешествие из света на биологичното разнообразие.
Ростислав Траянов ще сподели своите знания и подробности за живите експонати
и най-впечатляващите видове от различните части на света. Изложбата ще гостува през уикенда и обещава интересни срещи с любопитни разговори.
Рода „Ахатина“ обхваща голямо семейство от голями наземни охлюви, известни също като африкански охлюви или гигантски африкански охлюви. Най-известният представител на този род е Ахатина фулика.
Охлювите от рода ахатина са относително големи като някои достигат дължина от около 20 сантиметра и повече.
Произход: Тези охлюви са характерни за континента Африка, особено за равнинните и тропическите области.
Охлювите хапват различни видове растения, както и разтворени вещества. Могат да причинят сериозни щети на растенията в селското стопанство и градините.
Ахатина охлювите живеят относително дълго, някои дори могат да достигнат до 5-6 години в подходящи условия на грижа и хранене. Те предпочитат влажна среда и често се срещат в блатисти или водни райони.
Изключително адаптивни са и могат да се намерят в разнообразни местообитания, включително градини, паркове и дори урбанизирани области.
Освен като вредители, Ахатина охлювите често се отглеждат като домашни любимци заради техния интересен вид и лесната грижа за тях.