Гърция ще се превърне в страна на пенсионерите до 2050 г.
Ускореното влошаване на демографския проблем ще доведе до недостиг на 515 000 работници през 2050 г. Това съобщи „Та Неа“, цитирани от novini.bg
Дори при увеличаване на миграционните потоци със 700 000 души, картината на малкото работници, които ще допринасят за многото пенсионери, не се смята за лесна за промяна.
Този тревожен извод се налага от проучването на Института за демографски изследвания и проучвания.
В документа се отбелязва, че всички скорошни прогнози за населението в Гърция за периода 2025-2050 г. се обединяват около факта, че общият брой на населението ще намалее, докато хората на възраст 65 и повече години ще бъдат единствената възрастова група, която ще се увеличи – с около 700 000 души до 3,15 милиона.
В материал на „Дойче Веле“ пък се посочва, че 10 години след практическия фалит на Гърция и голямата финансова и икономическа криза в страната, хората в южната ни съседка още усещат последиците.
Преди финансовата криза средната пенсия в Гърция е била 1080 евро, а днес тя е 839 евро.
Доходите на хората спаднаха, мнозина едва свързват двата края.
Макар че икономиката е в подем, повечето гърци изобщо не го усещат.
Днес държавните задължения на Гърция все още са високи – възлизат на 160 процента от БВП.
Курсът на икономии даде отражение в много сфери, например в здравеопазването. Кардиологът Йоргос Вихас, който работи в една атинска клиника, изтъква пред германската обществено-правна медия, че основната му задача е да управлява недостига – липсват и специалисти, и уреди, недостигът се усеща във всичко.
Вихас е единственият кардиолог в болница, която обслужва област с 60 000 души население,
а през лятото, когато е пълно с туристи – много повече. Ултразвуковият апарат, с който Вихас преглежда пациентите си, е купен благодарение на щедро дарение от Хамбург.
Пациентът на д-р Вихас – пенсионерът Ахилеас Йолас – така и не се е възстановил от голямата криза преди десет години. „Съкратиха ме, което бе тежка загуба. Трябваше да започна нова работа и покрай целия стрес си докарах проблеми със сърцето.“
Много гърци не усещат подема в икономиката на Гърция.
Почти 60% от домакинствата в страната не успяват да свържат двата края.
Заплатите и пенсиите са намалели в сравнение с времето преди финансовата криза – дори ако не се отчита инфлацията, отбелязва германската обществено-правна медия.