Партиите вече са в предизобрна кампания – пишат програми и дават обещания.
ГЕРБ обещава 1500 лв. средна заплата и 650 лв. минимално възнагражедние.
БСП, в стила на една лява партия акцентира върху доходите на най-възрастните. Те обещават да вдигнат старите пенсии с 20% и ще стопят разликата между стари и новоотпуснати. Категорично казват, че ще запазят 10-процентния данък за средната класа, но ще въведат данък „богати“ – 20% налог за хората, които имат официални доходи над 10 хил. лева на месец.
Обединените патриоти дори се отказаха от властта заради минимална пенсия от 300 лева и обещават да я постигнат при следващото правителство.
Реалистични ли са програмите на партиите и обещават ли политиците неща, които не могат да изпълнят отговорът потърсихме специално за Flashnews от икономиста от Индъстри Уоч Георги Стоев.
Георги Стоев е завършил университета в Лувен (Белгия), специалност законодателен и макроикономически анализ. Натрупал е професионален опит в Института за пазарна икономика. В момента е управляващ собственик в „Индъстри Уоч“ – компания, специализирана в областта на инвестиционните консултации, макроикономическите и политическите анализи.
Г-н Стоев изпълними ли са обещанията на политиците, които дават преди изборите?
Повечето партии се фокусират върху неща, които не зависят от тях. Дават се обещания, които не зависят от правителството. Заплатите в частия сектор не се дават от министър-председатля. Това са неща, които зависят от хората, които купуват и продават труд. Това не могат да бъдат обещания от една политическа платформа.
Могат ли да се реализират обещания като средна заплата 1500 лева, минимална заплата 650 лева в рамките на 4-годишен мандат?
Не може да обещава министър на икономиката или премиер каква ще е заплатата в частния сектор. В икономиката са заети по трудов договор 2 милиона и 200 хиляди човека. От тях в държавния сектор работят не повече от 300-400 хиляди- учителки, хора от БДЖ и хора от енергетиката. Какво става с другите милион и 800 хиляди човека, с разлиични шансове за успех, с различна трудова мобилност. Хората в Северна България, нямат еднакви шансове с тези от Южна България. Като обещават само за хората от администрацита ли обещават или за всички работещи. Бъдещите управляващи трябва да си отговорят на въпроса какво е необходимо за подобряване на бизнес средата, как да привлекат инвестиции в Серевна България. В момента, проблемът е достъпът на работодателите до квалифициран и средно квалифициран персонал, които могат да се обучават в българските гимназии. Това може да е национален приоритет и политика. Докато чакаме бъдещите 30-40 хиляди ученика, можем да започнем да отваряме нашите граници за внос на кадри от страни от Европа и извън Европейския съюз.
Какво мислите за данъчната политика в платформите на партиите? Обещанията и на ГЕРБ и БСП за оставане на плоския данък?
Вижте един работодател в момент ако плаща нормална заплата за България 1000 лева чиста заплата той трябва да извади от джоба си 1500 лева. Данъчно-осигурителната тежест е една трета от това, което излиза от джоба на работодателя. Тези 10% са много хубав имидж, но в крайна сметка има много други неща, които трябва да се сметнат от работодателя и да се извадят от джоба му. В крайна сметка като видите, че в края на годината сме платили 1 милион и половина за работни заплати, да знаете, че половин милион лева отиват за бюджета. Дали това е високо или ниско данъчно облагане ще ви оставя да го сметнете.
Популиско ли е обещанието за вдигане на пенсиите?
Не. Не е популиско обещание. По-високи пенсии са възможни, реалистични и дори са желателни. Защото от една страна ще се гарантира по-добър живот на пенсионерите. От друга страна ще оптимизира системата. Това обаче ще бъде възможно чрез съкращаване на опцията за ранно пенсиониране чрез премахване на безумно големия брой инвалидни пенсии, чрез съкращаване на превилегиите, които се получават по тази система. Най-вероятно трябва да се увеличи стажът и възрастта за пенсиониране. Това е възможно. Няма от къде другаде да дойдат пари. В момента има едни 6-7 милиарда лева за пенсии. Има два варианта да се разпределят. Както досега на калпак на 2 милиона и нещо пенсионери и няколко хиляди инвалиди. Другият вариант е да се разперделят на по-малко хора, но повече пари. По-високите пенсии са реалистични, стига този, който прави тази реформа да знае какво прави.
Новото правителство каква икономическа обсатновка ще завари, в какво състояние е страната?
От една страна имаме стабилна фискална политика. От друга страна все пак има натиск в някой сфери. Виждате генерират нов дълг, има татиск върху фискалния резерв. Според мен запазване на фискалната стабилност е необходимо условие на новото правителство. Трябва да има балансиран бюджет за да може от една страна да се плащат дълговете и от друга страна да не оставя под заплаха частния сектор.
Новото правителство ще завари относително добра основа, която може да разгърне в един балансиран бюджет и от там после във всяко едно мнистерство да се направи оптимизация на разходите. Ако може със същите пари да се постигне по-голям резултат.