Фред Кърли
Снимка: twitter.com/WorldAthletics

Фред Кърли стана световен шампион на 100 м – ВИДЕО

Фред Кърли спечели титлата на 100 метра на световното първенство по лека атлетика в Юджийн, САЩ. Американецът завърши с време 9.86 секунди.

Зад сребърния медалист от олимпиадата в Токио се наредиха Марвин Брейси и Трейвон Бромел. И двамата завършиха с време 9.88 секунди, като Брейси беше с няколко хилядни по-бързо.

Така и трите места на подиума бяха за спринтьори на домакините от САЩ. Това е първи подобен случай от 1991 г. насам. Тогава на първите три места са Карл Люис, Лирой Бърел и Денис Мичъл. Първият случай е през 1983-а в Хелзинки. Тогава медалистите са Люис, Калвин Смит и Емит Кинг. „Невероятно е да си в такава компания. Да си част от историята. Сега много врати ще се отворят и бъдещето е добро“, каза Кърли.

Олимпийският шампион от Токио Ламонт Джейкъбс се отказа преди полуфиналите заради контузия.

Иначе Фред Кърли допреди година бягаше на 400 м. В сериите той записа време от 9.79 секунди. По-рано през годината има и резултат от 9.76. Това е и първата му индивидуална титла в атлетиката. Дебютът му на 100 м беше именно в Токио.