Франция спечели Мондиал 2018! (СНИМКИ)

Франция е новият световен шампион! Петлите надвиха Хърватия с 4:2 във финала в Москва и взеха своята втора световна титла. Селекционерът Дидие Дешан пък стана третият човек, след Марио Загало и Франц Бекенбауер, спечели Мондиал и като футболист, и като треньор.

Мачът започна силно за хърватите, които доминираха и атакуваха. Французите се бяха прибрали предпазливо и чакаха на контри. Пасивността на петлите обаче вдъхнови техния съперник, който наложи преса. И сините рядко излизаха от своята половина. Противно на логиката обаче Франция поведе. Гризман беше фаулиран при може би третия му опит да играе с топката. От последвалия пряк свободен удар потърпевшият центрира, а Марио Манджукич отклони топката в собствената си врата. Така той влезе в историята като първият играч, вкарал си гол на финал на световно първенство. Това бе и общо 12-и автогол на турнира – два пъти повече от предишния рекорд.

Хърватия - Франция
Манджукич си бележи автогол за историята

Хърватия изравнява бързо и бързо допусна още един гол

Хърватите обаче не се отчаяха, а натиснаха още по-здраво. И логично стигнаха до изравнителен гол. Негов автор бе Иван Перишич. Той бе фаулиран в половината на Франция. От свободният удар балканците разиграха заучено, Врсалко свали за Перишич, който си освободи пространство и със страховит шут с левия крак от границата на наказателното поле вкара за 1:1.

Франция - Хърватия
Перишич изравнява резултата във финала

Радостта на тима на Златко Далич обаче бе кратка. В 35-а минута Перишич игра с ръка в наказателното поле. Реферът Нестор Питана се консултира с ВАР системата и отсъди дузпа. Гризман спокойно реализира от бялата точка за 2:1.

Гризман празнува след гола си

Голове и след почивката

Второто полувреме започна с нов натиск и доминация на хърватите. Точно както през голяма част от първата част. И Ребич имаше шанс да изравни, но Лорис спаси. Но пък петлите нанесоха своя удар след час игра. Пол Погба започна и завърши атаката, която мина и през Мбапе. Първият му удар не успя, но топката се върна при него и вторият път той не остави шанс на Субашич. Макар че стреля с по-слабия си ляв крак.

Мбапе като Пеле

В 65-а минута Килиан Мбапе направи резултата 4:1. Така той стана първият тийнеджър след Пеле през 1958-а, вкарал гол на световен финал. Мбапе се разписа с удар извън наказателното поле. Той стана вторият най-млад футболист с попадение на финал след Пеле. Бразилецът има гол на 17 години и 249 дни, Мбапе – на 19 години и 207 дни.

Манджукич като Пушкаш и Зидан

Изглеждаше така сякаш всички за балкнаците свърши, но грешка на Лорис върна надеждата. Вратарят спря топката при пас назад, но се забави с изчистването ѝ, Манджукич протегна крак и я прати в мрежата за 4:2. Така той стана едва петият футболист в историята, вкарал гол и на финал на световно първенство и на финал в КЕШ/Шампионска лига. Преди него това са правили Ференц Пушкаш, Золтан Шибор, Герд Мюлер и Зинедин Зидан.

До края хърватите, макар и все по-уморени, натиснаха, но без резултат.

Гризман е играч на мача Франция – Хърватия

Антоан Гризман бе определен за най-добър играч във финалния мач на Мондиал 2018. Франция надви Хърватия с 4:2 на стадион „Лужники“ в Москва и покори световния връх за втори път след успеха си през 1998 г.

Гризман бе точен от дузпа и бе в основата на автогола на Марио Манджукич, с който „петлите“ поведоха в срещата. Именно след центриране на Гризман от свободен удар Манджукич с глава прониза собствената си мрежа и стана автор на първия автогол във финал на Световно първенство. Хърватия като цяло игра по-добре, но французите бяха по-ефективни и без да играят идеално, стигнаха до 4 гола, а Дидие Дешан спечели тактическата битка със Златко Далич.