Флорида Пантърс
Снимка: x.com/flapanthers

Флорида Пантърс триумфира с Купа „Стенли“

Флорида Пантърс спечели първа Купа „Стенли“ в историята си. Трофеят стана факт след 2:1 над Едмънтън Ойлърс в седмия мач от серията за титлата в НХЛ. Така Флорида взе финалния плейоф с 4-3 успеха. Това беше трето участие в сблъсъка за титлата в 30-годишната история на Флорида. Предишните бяха през 1996 срещу Колорадо и през миналата година срещу Лас Вегас.

Картър Верхеге донесе преднина на Пантърс в първата третина, а до края на периода Матиас Янмарк изравни за Ойлърс. През по-голяма част от втория период хокеистите на Едмънтън доминираха, но не стигнаха до второ попадение. Сам Райнхарт отново изведе Флорида Пантърс напред в 36-ата минута и тимът му удържа до края. Вратарят Сергей Бобровски се отличи с 23 спасявания.

Ойлърс пропуснаха шанса да влязат в историята, ставайки едва вторият отбор в историята на НХЛ, спечелил Купа „Стенли“, след като е загубил първите три мача в серията. Единственият тим с подобен рекорд остава Торонто Мейпъл Лийфс преди 82 години. Тогава потърпевш е Детройт Ред Уингс.

Конър МакДейвид от Едмънтън спечели трофея „Кон Смайт“ като най-полезен играч в плейофите за титлата. МакДейвид направи едно от най-добрите представяния в плейофите в историята на НХЛ, отбелязвайки 42 точки (8 гола+34 асистенции).