Роджър Федерер

Федерер е на финал в Мелбърн след епична битка с Вавринка

Роджър Федерер ще спори за титлата на Откритото първенство по тенис на Австралия. Швейцарецът се класира за финала, след като победи сънародника си Станислас Вавринка със 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3.

Срещата продължи малко над 3 часа и беше изпълнена с много обрати и драматични моменти.

Вавринка вложи огромен ресурс в третия и четвъртия сет, за да стигне до равенството. Той имаше психологическо предимство в началото на петата решителна част. Най-неочаквано обаче беше пробит от Маестрото за 4:2. Оттам нататък носителят на 17 титли от Големия шлем не изпусна шанса си, спечели следващите си две подавания и затвори мача.

Така швейцарецът достигна до битката за трофея в първия си турнир след 6-месечно отсъствие заради контузия в коляното. Това беше 19-а победа на Роджър над този съперник.

Така Федерер се класира за шестия си финал в Мелбърн, като до този момент той е вдигал титлата 4 пъти. Единственият загубен мач за трофея беше през 2009 г.

Съперник на швейцареца във финала ще бъде победителят в сблъсъка между първата ни ракета Григор Димитров и Рафаел Надал (Исп). Двамата се изправят един срещу друг утре, 27 януари, от 10:30 ч. българско време.

„Не съм мечтал да съм на финал, дори в най-смелите си мечти. Това е прекрасен момент за мен. Знаех, че мачът не е приключил в началото на третия сет. Започнах да се движа лошо, а той се отпусна и ударите му започнаха да влизат. Това доведе до обрата. Когато се получи такова нещо е необходимо известно време да се съвземеш. Бях малко напрегнат, не беше лесно. Той играеше на максимален риск, това го прави много опасен”, каза в интервюто на корта щастливият Федерер.