Връщат хартиената рецепта за антибиотици, но само в спешната помощ

Медицинските специалисти, имащи право да предписват лекарствени продукти, които работят  в Центровете за спешна медицинска помощ до 1 март 2024 г. да могат да предписват лекарства за диабет и антибиотици и на хартиена рецепта.

Това предвиждат нови промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.

Решението за промяната е взето след заседанието на Комисията по здравеопазване в парламента, в резултат на затруднения с предписването на тези лекарствени продукти, в спешни случаи от екипи на ЦСМП, когато те извършват прегледи на пациенти в спешни състояния в отдалечени и труднодостъпни райони на страната без връзка с интернет, се посочва в мотивите на Министерство на здравеопазването.

Установено било, че много от тези екипи не разполагат с техническата възможност да предписват лекарствени продукти електронно. Като проблем беше изтъкнато, че най-често това са пациенти в напреднала възраст, за които този режим на предписване би създал изключителни затруднения относно информирането им по отношение на предписаната терапия.

Предвижда се наредбата да влезе в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“, за да могат тези процеси да стартират своевременно.

С цел осигуряване на контрол при изпълнението на тези предписания, магистър-фармацевтът ще извършва проверка в списъка на медицинските специалисти, работещи в центровете за спешна медицинска помощ, публикуван на интернет страницата на Националната здравноинформационна система. В случай, че съответното лице не е вписано в списъка, предписанието не се изпълнява.

 

Фармацевтите на война с лекарите за електронните рецепти. Бъдещето е в дигитализацията и само по този начин може да се постигнат прозрачност и контрол.

Поздравления към екипа на

Министерството на здравеопазването и пожелание в никакъв случай да не се прави крачка назад от въвеждането на електронната рецепта. Това поднесе в ефира на бТВ председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов

Бъдещето е в дигитализацията

и само по този начин може да се постигнат прозрачност и контрол, както и да се преодолеят проблемите, включително и с липсите на лекарства, категоричен бе той.

Според фармацевтите с хартиените рецепти има много повече възможности за злоупотреби, а Маринов демонстрира в студиото

колко лесно може да се напише рецепта.

„Това е пети път, в който се опитваме да въведем електронна рецепта и не трябва да се връщаме назад. „При дигитализацията се оставя ясна следа. За първи път ще се вижда и какво предписват лекарите“, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз.

Маринов обясни, че в първата седмица някои от софтуерите не са били готови, но постепенно върви изглаждането

на дефектите и системата се изчиства.

Най-важното е обаче и лекарите, и фармацевтите да получат достъп до системата за проследяване на наличните количества лекарства в складовете.

Вижте още:

- реклама -
error: Съдържанието е защитено