Еврипейска супер лига, отцепниците

Отцепниците обявиха Европейската супер лига. Ето кои са те

Отцепниците от УЕФА изпълниха плановете да обявят нов турнир, който да заеме мястото на Шампионската лига. Засега 12 клуба са зад сеизмичната промяна за европейския и световен футбол. Те обаче обявиха, че очакват съвсем скоро още три клуба да се присъединят към тях. Новият турнир ще се казва Европейска супер лига. „Първият сезон на новия турнир ще започне възможо най-рано“, се казва в изявление на ЕСЛ.

Между отцепниците от УЕФА най-много са клубовете от Висшата лига – шест. Те са: Арсенал, Челси, Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед и Тотнъм. От Серия А се включват Милан, Интер и Ювентус. От Ла Лига: Атлетико Мадрид, Барселона и Реал Мадрид.

Съпрезидентът на Манчестър Юнайтед Джоъл Глейзър ще бъде вицепрезидент на ЕСЛ. „Събирайки заедно най-големите играчи и клубове на света, за да играят един срещу през целия сезон, Супер Лигата ще отвори нова глава в Европейския футбол. Тя ще осигури конкуренция и условия от световна класа и увеличена финансова подкрепа за цялата футболна пирамида“, заяви Глейзър.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън, френският президент Еманюел Макрон и УЕФА заклеймиха новината.

Какъв е форматът?

Супер лигата ще започне с 20 отбора. Сред тях са 12-те основателя, трите очаквани скоро клуба и още пет, които ще се въртят. Въпросните пет ще се класират в зависимост от постиженията си на домашната сцена.

Турнирът ще стартира през август, мачовете ще се играят във вторник и сряда. 20-те отбора ще бъдат разделени на две групи от по 10 и ще играят всеки срещу всеки в два мача. Топ 3 от всяка група ще се класира за четвъртфиналите. Тимовете на 4-о и 5-о място в групите ще играят плейоф за двете оставащи места. После форматът е като досегашният в Шампионската лига. Финалът в турнира на отцепниците ще е през май на неутрален терен.