Над 40% от ресурсите в света се използват от Европейския съюз. В същото време, в страните от ЕС са само 3% от ресурсите на суровини в света. Това обяви на Европейския минен бизнес форум Мария Сунер. Тя член на Изпълнителния комитет на Euromines. Например ЕС има нужда дори от внос на желязо. Няма достатъчно пари за проучване на нови находища на суровини и това трябва да се промени, каза Мария Сунер.
Според нея, за да бъде изпълнена целта поне 10% от използваните суровини в ЕС да са от местен произход,
са необходими 25-30 нови стратегически проекта в Европа.
Понякога са необходими 20 години, за да стане една мина рентабилна, допълни Мария Сунер. Необходима е конкурентоспособност, което е свързано с даването на лицензи, допълни тя.
Графит, мед, никел, литий са част от стратегическите суровини. В България и в ЕС има потенциал за добив на суровини, въпросът е как до 2030 г. те да тръгнат по поточните линии. Трябва да работим за повече инвестиции в проучвания и ефективни процедури за лицензиране, каза Мария Сунер.
Суровините представляват важна част от националните икономики, особено на страните, които могат да се похвалят със значителни природни богатства. Първенците по този показател разполагат с ресурси за трилиони долари и са
сред основните играчи на световните суровинни пазари, пише Profit.bg.
Вижте кои са десетте най-богати на природни ресурси държави в света, както и с какви суровини разполагат те.
На десето място е Венецуела, на девето – Ирак, на осмо – Австралия. Седмото е запазено за Бразилия, шестото -Китай, петото е за Иран, четвъртото – за Канада. В първата тройка са съответно Саудитска Арабия, САЩ и лидерът в класацията – Русия.