Любомир Епитропов
Снимка: European Aquatics

Епитропов и Петрова ще развеят българското знаме в Париж

Европейският шампион по плуване на 200 метра бруст Любомир Епитропов заменя своя съотборник Петър Мицин като един от знаменосците на българската делегация по време на церемонията за откриването на Олимпиадата в Париж на 26 юли. Това съобщиха от БОК.

Общото събрание на БОК утвърди днес по обед Мицин и боксьорката Станимира Петрова да носят националния флаг. Оказа се обаче, че плувецът има старт ден по-късно и той беше сменен от своя колега.

България ще бъде представена на Олимпиадата от 45 състезатели в 16 вида спорт. В делегацията ще участват общо 115 души. Ръководител ще бъде председателят на БОК Стефка Костадинова.

България има спечелени 41 квоти за 45 спортисти индивидуално и отборно, като две от тях са за определените за знаменосци. „Имаме повече квоти от предишните Игри в Токио. Последната Олимпиада беше дамска с 6 медала, от които три златни. Да си надяваме в Париж златните да бъдат 4-5. Искам да пожелая на спортистите ни да се пазят, да вярват. Дано Господ да е с тях, а те да бъдат във върхова форма“,  каза Костадинова.

В олимпийската делегация са включени още 40 треньори и 13 души медицински щаб.

България ще бъде представена в 16 спорта в Париж, като най-много са състезателките по художествена гимнастика – ансамбъл и индивидуално със 7, следвани от лека атлетика, бокс и борба – по 5, плуване – 4, бадминтон и вдигане на тежести – по 3,  гребане, джудо, спортна гимнастика и спортна стрелба – по 2, и кану-каяк, модерен петобой, тенис на корт, фехтовка и таекуондо – по 1.

Олимпийска делегация на България за Париж 2024:

Спортисти – 45

Бадминтон – 3
Калояна Налбантова          сингъл
Габриела Стоева                двойки
Стефани Стоева                  двойки

Бокс – 5
Станимира Петрова            54 кг
Светлана Станева                57 кг
Хавиер Ибанес Диас           57 кг
Радослав Росенов                63.5 кг
Рами Киуан                           71 кг

Борба – 5
Биляна Дудова                     62 кг
Юлиана Янева                      76 кг
Айк Мнацаканян                  77 кг класически стил
Семен Новиков                    87 кг класически стил
Магомед Рамазанов            86 кг свободен стил

Вдигане на тежести – 3
Иван Димов                          61 кг
Божидар Андреев                 73 кг
Карлос Насар                        89 кг

Гребане – 2
Кристиян Василев                 скиф
Десислава Ангелова             скиф

Джудо – 2
Ивайло Иванов                     90 кг
Марк Христов                        73 кг

Кану каяк – 1
Памела Иванова                   едноместен каяк (К1)

Лека атлетика – 5
Мирела Демирева                 скок височина
Тихомир Иванов                    скок височина
Божидар Саръбоюков           скок дължина
Пламена Миткова                  скок дължина
Габриела Петрова                  троен скок

Модерен петобой – 1
Тодор Михалев, индивидуално

Плуване – 4
Габриела Георгиева                100 и 200 метра гръб
Петър Мицин                           400 метра свободен стил; 200 метра бътерфлай
Йосиф Миладинов                   100 метра бътерфлай
Любомир Епитропов               100 и 200 метра бруст

Спортна гимнастика – 2
Кевин Пенев                              индивидуално
Валентина Георгиева                индивидуално

Спортна стрелба – 2
Антоанета Костадинова            25 метра спортен пистолет
Кирил Киров                              10 метра въздушен пистолет

Таекуондо – 1
Кимиа Ализадех                         57 кг

Тенис – 1
Виктория Томова                      сингъл

Фехтовка – 1
Йоана Илиева                            сабя

Художествена гимнастика – 7    (индивидуално – 2; ансамбъл – 5)
Стиляна Николова                     индивидуално
Боряна Калейн                           индивидуално
Елвира Краснобаева                  индивидуално (резерва)
София Иванова                          ансамбъл
Камелия Петрова                       ансамбъл
Рейчъл Стоянов                         ансамбъл
Маргарита Василева                  ансамбъл
Магдалина Миневска                 ансамбъл

Треньори – 40

Петя Неделчева                     бадминтон двойка жени
Стилиян Макарски                бадминтон сингъл
Хоел Солер Аррате               бокс, старши треньор мъже
Валентин Поптолев               бокс, помощник треньор мъже
Александър Александров     бокс, помощник треньор мъже
Борислав Георгиев                бокс, старши треньор жени
Роман Цветков                       бокс, помощник треньор жени
Серафим Бързаков                борба, жени
Симеон Щерев                       борба, жени
Сослан Фарниев                     борба класически стил
Емил Будинов                         борба класически стил
Валентин Ангелов                   борба свободен стил
Иван Иванов                           вдигане на тежести
Пламен Братойчев                  вдигане на тежести
Никола Колев                          вдигане на тежести
Петко Аргиров                        гребане
Андреан Ангелов                    гребане
Ганчо Дойков                          джудо
Красимир Христов                  джудо
Цветан Цветанов                     кану каяк
Маринус ван Люевен              лека атлетика, скок височина
Ивайло Русенов                       лека атлетика, скок дължина
Димитър Карамфимов            лека атлетика, скок дължина
Александрос Пантазидис        модерен петобой
Кристиян Минковски              плуване
Николай Вакареев                   плуване
Милко Танкушев                      спортна гимнастика, мъже
Филип Янев                              спортна гимнастика, жени
Христо Христов                        спортна стрелба
Румяна Апостолова                  спортна стрелба
Давуд Етминани                        таекуондо
Фарзад Золгхадри                     таекуондо, старши треньор на националния отбор
Константин Томов                    тенис
Николай Шопов                       тенис, кондиционен треньор
Ивайло Воденов                      фехтовка
Валентина Иванова                 художествена гимнастика индивидуално
Мариана Памукова                 художествена гимнастика индивидуално
Весела Димитрова                  художествена гимнастика ансамбъл
Ясена Стойнева                       художествена гимнастика ансамбъл
Бранимира Маркова              художествена гимнастика, старши треньор

Водачи на отбори и председатели на федерации – 8

Илиана Раева                              художествена гимнастика
Велина Цекова                            лека атлетика
Красимир Инински                     бокс
Антон Коджабашев                     вдигане на тежести
Румен Стоилов                            джудо
Георги Аврамчев                        плуване
Слави Бинев                                таекуондо
Иван Колев                                  лека атлетика

Медицински лица – 13

Стефан Стругаров                       главен лекар
Иван Иванов                               лекар
Мариян Добрев                          лекар
Татяна Янчева                              психолог
Любомир Панев                          физиотерапевт
Георги Иванов                             физиотерапевт
Даниел Драгомиров                    физиотерапевт
Георги Ряхов                                 кинезитерапевт
Ясос Петусис                                 кинезитерапевт
Янислав Петков                            кинезитерапевт
Димитър Калъчев                         масажист
Марий Иванов                              кинезитерапевт
Стелияна Янкова                           невротерапевт

Ръководство – 4

Стефка Костадинова                     Председател на БОК, ръководител на делегацията
Белчо Горанов                              Генерален секретар, заместник ръководител на делегацията
Любомир Ганев                            Олимпийско аташе
Камелия Игнатова                        Шеф на мисия

Оперативно управление – 5

Деница Панчева                           Международна дейност и протокол
Лилия Пандурова                         Администрация и офис на делегацията
Християн Янков                            Протокол, транспорт
Тодор Шабански                          Пресаташе
Йордан Петков                             Официален фотограф

- реклама -