На бедстващите хора в засегнатите от наводнения райони на страната трябва да се помогне веднага, а не да им се обяснява за смяна на методиките. Това мнение изрази в сутрешния блок на БНТ бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров.
„Тези хора страдат вече няколко дни – има хеликоптери, да им изпратят храна, агрегати за ток„, категоричен е Димитров.
Винаги могат да се направят разходите, след това средствата ще се подсигурят, в момента имаме забавена реакция, цялата организация е такава, смята той.
Според Димитров, в един момент се е стигнало до ситуацията, че 5-6 институции на централизирано ниво трябва да се погрижат за всичко.
Вижда се, че малките язовири не са добре стопанисвани, смята експертът.
Според него, когато една държава е в криза, има 4 неща, които може да се направят:
- печатиш пари
- намираш външни приходи – заеми, инвестиции, безвъзмездни средства
- увеличаваш приходите
- намаляваш разходите
Очевидно, че за България е възможно последното условие и според Димитров, вместо да има преразпределяне на малкото средства, се измислят нови методики.
„Имаме много малки, микро, общински язовири. В един момент тръгна един процес – общините, които не могат да се грижат за тях, да ги дадат на държавата и тя да ги ремонтира. Хайде сега ще видим новата администрация как ще ремонтира тези 6000 язовира? Винаги съществува този проблем – имаш 250 кмета, можеш да помогнеш на 10. На кои ще помогнеш? Всичко опира до нямането на пари“, смята Димитров.
За новото управление той коментира – нека да им дадем необходимите 100 дни, те все пак са законно избрани.